اجرای روف گاردن با چوب پلاست

بدون دیدگاه

نحوه اجرای روف گاردن با چوب پلاست : یک ایده خلاقانه، جهت طراحی بام ساختمان، اجرای روف گاردن roof garden یا همان بام سبز است که امروزه به خصوص در شهر های بزرگ و شلوغ مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. طراحی سبز یک راه حل مناسب برای زیبایی بخشیدن به بام ساختمان است. در این مقاله قصد داریم نحوه اجرای روف گاردن با چوب پلاست را شرح دهیم و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم. به نوعی از بام سبز که در طراحی و پیاده سازی آن بیشتر از چوب پلاست استفاده می‎شود روف گاردن با چوب پلاست گفته می‎شود. چوب پلاست که یک جایگزین برای چوب طبیعی است از ظاهری جذاب برخوردار می‎باشد و با وزن کم و در رنگ های متنوع ارائه می‎شود و برای انواع شکل ها بدون آسیب دیدن بافت متریال و قیمت مناسب نسبت به چوب، تولید می شود.

چوب پلاست با کاربردهای فراوان خود برای طراحی آلاچیق، طراحی مبلمان، پرگولاها، کفپوش سکوها دست طراحان را برای طراحی باز می‎گذارد و با استفاده از طرح های چوب پلاست و تنوع مدل های آن می‎توانند یک نمای زیبا و جذاب را برای روف گاردن به وجود بیاورندکه بسیار کاربردی هم می‎باشد.

نحوه اجرای روف گاردن با چوب پلاست بسیار ساده است چرا که وزن کمی دارد، حمل و نقل آن آسان است و قطعات آن از قبل در کارگاه ها ساخته شده است. در نتیجه نیاز به پرداخت هزینه های زیاد برای حمل و یا  نصب عناصر چوب پلاست نمی‎باشد.

متریال چوب پلاست که نام دیگر آن پلی وود است از جنس ترموپلاستیک ها و فیبر چوب است و از خورده چوب ها و پسماندهای پلاستیکی و کشاورزی ساخته می‎شوند. به همین دلیل اجرای روف گاردن با چوب پلاست نسبت به انواع روف گاردن با چوب طبیعی هزینه کم تری دارد.

مزایای روف گاردن با چوب پلاست

از بین رفتن منظره های خاکستری شهر و به وجود آمدن یک منظره سبز، زیبا و دلنشین از مزایای اجرای روف گاردن با چوب پلاست است. مقاومت چوب پلاست در برابر فرسایش، عمر اجزای روف گاردن و مبلمان آن را افزایش می‎دهد و استفاده بهینه و طولانی مدت را فراهم می‎کند.

اجرای طرح چوب با پلاست برای کفسازی روف گاردن

اجرای طرح چوب با پلاست جهت کفسازی روف گاردن، یکی از گزینه های پرطرفدار و در دسترس است. رنگ گرم چوب و زیبایی خاصی که به کف می‎بخشد با هیچ متریال دیگری قابل مقایسه نیست. چوب پلاست با برخورداری از بافت نزدیک به چوب، خاصیت ضد آب بودن و مقاومت در برابر ضربه و سایش به وفور برای کفسازی بام سبز استفاده می‎شود.

اجرای مبلمان با چوب پلاست برای روف گاردن

اجرای مبلمان با چوب پلاست برای روف گاردن می تواند نمایی جذاب و خیره کننده برای ساختمان ایجاد کند. تنوع محصولات و زیبابی آنها از مزایای استفاده از چوب پلاست برای مبلمان روف گاردن است که موجب شده تا بتوان انواع مدل ها و طرح های مبلمان را برای بام سبز پیاده سازی کرد.

فلاورباکس چوب پلاست

برای اجرای فضای سبز روف گاردن استفاده از انواع فلاورباکس می‎تواند زیبایی آن را دوچندان کند و استفاده از فلاورباکس نیز این روزها بسیار مرسوم شده است. فلاورباکس های با چوب پلاست از تنوع فرم زیادی برخوردار هستند و به همین دلیل با انواع دکوراسیون ها قابل استفاده بوده و هماهنگ می‎شوند. به دلیل اینکه چوب پلاست یک متریال منعطف است طراحی فلاورباکس دست طراحان را برای طراحی انواع مدل های روف گاردن باز می‎گذارد.

آلاچیق روف گاردن با چوب پلاست

آلاچیق چوب پلاست علاوه بر زیبایی سبک بوده و حمل و نقل آن آسان است و برای انتقال به پشت بام هزینه چندانی ندارد. بنابراین بهره گیری از آلاچیق ها با چوب پلاست برای روف گاردن یک انتخاب مناسب است.

دیوار پوش روف گاردن با چوب پلاست

پوشش دیوارهای بام به خلاقیت زیادی نیاز دارد و بهتر است از مصالح مدرن مثل چوب پلاست استفاده شود. چوب پلاست با برخورداری از خاصیت ضد رطوبت و حرارتی بالا یک گزینه مناسب برای پوشش دیوارهای روف گاردن است. مزیت استفاده از دیوارپوش روف گاردن با چوب پلاست این است که تغییرفرم نمی‎دهد و در برابر فشار و ساییدگی از مقاومت بالایی برخوردار است.

نحوه اجرای روف گاردن با چوب پلاست

برای گرفتن بهترین نتیجه از اجرای روف گاردن با چوب پلاست باید مراحل مختلفی طی شود و رعایت ترتیب این مراحل و استانداردها حائز اهمیت است.

در نحوه اجرای روف گاردن با چوب پلاست، محاسبات سازه ایی، اولین مرحله از مراحل اجرای روف گاردن با چوب پلاست است و باید باری که قرار است توسط بام سبز به سازه تحمیل شود به صورت دقیق محاسبه و تحمل این بار به وسیله سازه تضمین شود.

اجرای تاسیسات و آهن کشی مرحله دوم از اجرای روف گاردن است. در نحوه ی اجرای روف گاردن با چوب پلاست باید به این مساله توجه شود که به تاسیسات خصوصی نیازمند است و دراین مرحله می‎توان سازه و اسکلت بعضی از مبلمان های روف گاردن یا فلاورباکس های بتنی را ساخت.

مرحله سوم اجرای اجزای روف گاردن مثل نصب آلاچیق، مبلمان و یا کفسازی با چوب پلاست است. در مرحله زیر سازی برای کاشت انواع گیاهان و درختچه ها اقداماتی در نظر گرفته شده است که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

عایق کاری روف گاردن با چوب پلاست

 در مرحله عایق کاری روف گاردن با چوب پلاست، زهکشی و عایق کاری اهمیت زیادی دارد چرا که آبیاری گیاهان کاشته شده در بام سبز یا روف گاردن همواره مشکل بزرگی است و برای آبیاری باید جنس محفظه های نگهداری، جنس کفسازی و میزان نیاز گیاهان به آب مشخص شود.

جهت عایق کاری بام سبز با چوب پلاست ابتدا باید به طراحی مسیر توجه داشت به صورتی که مسیر آب های سطحی مشخص بوده و کنترل شوند و در کفسازی برای آب باران شیبی در نظر گرفته شود تا به سمت چاه هدایت شوند.
جهت کفسازی روف گاردن با چوب پلاست می‎توان از رنگ های نانو عایق رطوبتی بهره برد زیرا مانع از رسیدن رطوبت و آب به لایه های زیرین کف می‎شود و از پوسیدگی جلوگیری می کند.

مزایای اجرای روف گاردن با چوب پلاست 

1. نصب آسان و ساده 

حمل چوب پلاست به علت داشتن وزن کم آسان و راحت است و به دلیل اینکه قطعات آن از پیش ساخته شده است پیاده سازی آن درهر مکان و توسط افراد غیر متخصص امکان پذیر است.

2. مقاومت در برابر شرایط جوی

به دلیل اینکه عناصر روف گاردن با چوب پلاست در هوای آزاد قرار دارند در شرایط بد آب و هوایی مقاوم بوده و تغییر نمی کنند.

در برابر نفوذ حشرات و یا کپک زدن مقاوم است و از طول عمر و ماندگاری بالایی برخوردار می باشد.

در برابر سایش و ضربه مقاوم است. کفپوش های بام سبز با چوب پلاست به دلیل قرار گرفتن در معرض سایش های مداوم و متوالی نهایت مقاومت را دارند.

3. تنوع طرح و رنگ

چوب پلاست در مقایسه با چوب طبیعی یا فرآورده های آن از تنوع طرح و رنگ بیشتری برخوردار است و به مشتری این امکان را می دهد تا بتواند رنگ چوب پلاست را با عناصر مختلف بام سبز هماهنگ کند و یک انتخاب درست و دقیق داشته باشد.
 

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها