اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان

30/آبان/1402 مجله ساختمان
بدون دیدگاه

 اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان : ساختمان ها همیشه امن نیستند. پس از مدتی عمر این سازه های بتنی یا فلزی به پایان می رسد و اگر آنها را تخریب نکنید; امنیت کل منطقه را به خطر می اندازد. از طرفی عوامل طبیعی نیز ممکن است منجر به تخریب بخشی از ساختمان شوند. در این صورت به منظور ارتقای امنیت سازه، کل ساختمان تخریب و بازسازی می شود. از سوی دیگر، بازسازی ساختمان ممکن است به دلایل زیبایی باشد. به عنوان مثال، سازه های تاریخی نه تنها باید مقاوم سازی شوند. بلکه حفظ عناصر زیبایی ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زمان و هزینه بیشتری در این ساختمان ها صرف می شود. نکات زیادی برای تخریب ساختمان وجود دارد.

عوامل موثر بر زمان و هزینه تخریب

زیربنای ساختمان یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر زمان و بهای تخریب سازه است. هرچه متراژ تخریب گسترده‌تر باشد؛ هزینه و زمان موردنیاز برای این عملیات بیشتر می‌شود. به یاد داشته باشید متراژ ساخت سازه نیز مهم است.

هرچه عمر ساختمان کوتاه‌تر باشد، مواد و مصالحی که در تولید آن به کار گرفته شده‌اند تازه‌تر و سالم ترند. این یعنی این تجهیزات استحکام خود را حفظ کرده‌اند؛ بنابراین برای عملیات تخریب نیاز به ماشین آلات قوی‌تر و گران قیمت‌تر دارید. همین موضوع هزینه تخریب سازه را افزایش می‌دهد. البته برای انتخاب ماشین آلات تخریب باید عوامل دیگری را نیز در نظر گرفت. از جمله این عوامل می‌توان به استحکام و کیفیت مواد اولیه سازه، عمق تخریب و انصاف راننده اشاره کرد.

تخریب برای سازه‌های فلزی و آجری

جالب است بدانید عملیات تخریب برای سازه‌های فلزی و آجری بسیار ساده‌تر است. ساختمان‌های بتنی، از بتن مسلح استفاده می‌کنند؛ همین موضوع عمر این ساختمان‌ها را افزایش می‌دهد. البته عواملی نیز هستند که عمر مفید سازه بتنی را کاهش می‌دهند.

ایمن سازی تخریب یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. تجهیزاتی که باید برای ایمن کردن تخریب استفاده کنید، هزینه زیادی ندارند اما بسیاری از پیمانکاران از آن سرباز می‌زنند.

تجربه کارگران یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند احتمال بروز اشتباهات بزرگ در تخریب ساختمان را کاهش دهد. اما استخدام این کارگران نه تنها مشکل است؛ بلکه هزینه تخریب را افزایش می‌دهد. اما به یاد داشته باشید به کار گرفتن این افراد می‌تواند زمان تخریب سازه را کاهش دهد.

روشی که برای تخریب سازه استفاده می‌کنید از اهمیت بالایی برخوردار است. مهندسان سازه باید با انواع راه و رسم‌های تخریب ساختمان آشنا باشند تا بتوانند بهترین گزینه را انتخاب کنند. عوامل و متغیرهای بسیاری هستند که روی زمان و هزینه تخریب تاثیر می‌گذارند؛ اما مهم‌ترین عامل، روشی است که برای این عملیات انتخاب می‌کنید.

اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان

استفاده از لودر برای بارگیری ضایعات ساختمانی یکی از مهم‌ترین اشتباهاتی است که در تخریب ساختمان مرتکب می‌شویم. لودر نخاله‌های ساختمانی را جا به جا کرده و بارگیری می‌کند. برای این عملیات باید از بیل مکانیکی استفاده کنید.

برش زدن یکباره تیرهای سازه از نظر امنیت کارگران اشتباه است. چرا که ممکن است پس از برش زدن، ساختمان به صورت کامل بریزد. سقوط آزاد تیرها خطرناک است؛ بنابراین توصیه می‌شود پیش از برش زدن این مصالح ساختمانی باید آن‌ها را مهار کنیم.

به یکباره انداختن بخش‌های اصلی و مهم ساختمان یک اشتباه رایج هنگام تخریب ساختمان است که باید از آن جلوگیری کنید. از جمله این بخش‌ها می‌توان به سقف سازه اشاره کرد. اگر سقف به یکباره سقوط کند؛ وزن بیشتری را به طبقه پایینی وارد می‌کند. همین موضوع سازه را سست و کار در آن را غیرممکن می‌سازد.

بیمه نکردن ساختمان در هنگام تخریب

بیمه نکردن ساختمان چه هنگام بازسازی چه تخریب یکی از اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان است که مشکلات بسیاری به وجود آورده است. در قانون سازه هنگام تخریب بیمه اجباری نیست؛ اما بهتر است این کار را انجام دهید تا در صورت بروز حادثه از خسارت‌های احتمالی بکاهید.

مکان قرارگیری ماشین‌ها هنگام تخریب سازه از اهمیت بالایی برخوردار است. در بسیاری از ساختمان‌ها این تجهیزات در مکان مناسبی قرار نمی‌گیرد؛ زمانی که سازه سست می‌شود، امکان ریختن مصالح روی ماشین‌ها زیاد است. این موضوع هنگامی که از روش تخریب مکانیکی استفاده می‌کنیم بیشتر به چشم می‌آید.

توجه نکردن به سازه‌های مجاور در هنگام تخریب ساختمان

یکی دیگر از اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان توجه نکردن به سازه‌های مجاور است. در سازه‌های بسیاری دو ساختمان مجاور به یکدیگر تکیه کرده‌اند. در این سازه‌ها پیش از هر کاری باید به پایدار کردن دیوار ساختمان مجاور فکر کنید. روش‌های متفاوتی برای مقاوم سازی ساختمان در نظر گرفته می‌شود.

به طور کلی تخریب به یکباره هر کدام از بخش‌های سازه، اشتباه هولناکی است. این کار شوک بزرگی به ساختمان وارد می‌کند و ممکن است موجب ریزش دیگر بخش‌های سازه شود.

نداشتن نقشه ساختمان و لوله‌ها ممکن است مشکلات بسیاری به همراه داشته باشد. اگر هنگام تخریب سازه به لوله‌ها آسیب برسد، علاوه بر مشکلاتی که با اداره موردنظر پیش می‌آید؛ به همسایه‌ها نیز ظلم می‌شود. از سوی دیگر اگر مدت تخریب زیاد باشد، ممکن است لوله ریزش کند.

اشتباه مراقبت نکردن از پیاده روها این روزها کمتر اتفاق می‌افتد. اگر عملیات‌های مراقبتی از پیاده روها را انجام ندهید؛ جان بسیاری را به خطر می‌اندازید.

نکاتی برای جلوگیری از بروز این اشتباهات

اولین نکته‌ای که می‌تواند جلوی بسیاری از اشتباهات هنگام تخریب سازه را بگیرد؛ انجام محاسبات پیش از شروع عملیات است. شما باید بدانید کدام دیوار اصلی یا بارکش است یا کدام دیوار به سازه‌های همسایه تکیه کرده است. همچنین باید از مواردی همچون استحکام، نوع سازه (فلزی، بتنی یا غیره) و خاک اطلاع یابید. این اطلاعات می‌تواند جلوی بروز بسیاری از اشتباهات را بگیرد.

نه تنها تخریب یا بازسازی ساختمان، بلکه هر عملیاتی بهتر است پیش از شروع مجوزها و پروانه‌های لازم را اخذ کند. برای تخریب سازه‌ها نیز به مجوزهایی نیاز دارید. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    بنچاق و اصل سند به همراه کپی آن
    نقشه تفکیکی ساختمان
    نقشه هوایی سازه
    اطلاعات و مدارک هویتی مالک یا وکیل قانونی

این عملیات برای کارگران بیش همه خطرناک است؛ به خصوص اینکه تخریب از بالاترین طبقه ساختمان آغاز می‌شود. پیش از شروع تخریب باید مکان‌هایی که چاه دارند یا به صورت مستقیم روی حوزه‌های آبریز واقع شده‌اند مشخص شود. برای ایمن سازی ساختمان باید چاه‌ها و حوزه‌های آبریز را پر کرد یا ساختمان را با دقت فراوان به روش‌های ضریف‌تر تخریب کرد.

اشتباهات رایج هنگام تخریب ساختمان می تواند زمینه ساز مشکلات بسیاری شود. جلوگیری از بروز این اشتباهات می تواند تضمین کننده جان شما و دیگر کارگران ساختمان باشد.

منبع:esfahanahan.com

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها