سنگ کوبیک چیست و چه معایبی دارد؟

بدون دیدگاه

سنگ کوبیک چیست و چه معایبی دارد؟ سنگ کوبیک یک نوع سنگ به شکل مکعب می‌باشد که غالبا در فضای باز و در کف و دیواره مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ کوبیک فاقد سطوح فرآوری شده است یعنی در حالت کلی هیچ کدام از سطوح آن توسط دستگاه ساب جلادهی نمی‌شود و همچنین هیچگونه مواد شیمیایی شامل بتونه و رزین به آن اضافه نمی‌شود. سنگ کوبیک شبیه ترین نوع سنگ به سنگ طبیعی است که از معدن استخراج شده. سنگ کوبیک را می‌توان با انواع جنس سنگ مانند سنگ گرانیت، تراورتن و سنگ مرمریت تولید کرد که بسته به سلیقه و کاربرد مورد نظر مصرف کننده قابل انتخاب است. متغییر دیگر سنگ کوبیک نوع برش آن است که در حالت کلی به سه نوع برش تقسیم می‌شود. کوبیک منظم، کوبیک نامنظم و کوبیک شش وجه برش. سنگ کوبیک دارای سطحی بدون ساب و صیقل است، بنابراین در شرایط مختلف آب و هوایی خصوصا در فصول بارندگی مانع از لیز خوردن می شود. همچنین به دلیل شیار هایی که این سنگ دارد، آب به سطح زمین نفوذ کرده و در سطح سنگفرش جمع نمی شود. در این مقاله از شرکت ساختمانی تاتیان همراه ما باشید.

سنگ کوبیک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سنگ کوبیک نوعی سنگ مکعبی شکل (غالبا از جنس گرانیت) است که به عنوان قدیمی ترین سنگفرش ایرانی و جایگزین آسفالت شناخته می شود. این سنگ در ابعاد گوناگون جهت محوطه سازی پارک ها، ویلاها، مناطق ییلاقی، دیوار، پیاده رو و سنگفرش اماکن عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که گفته شد این سنگ معمولا از سنگ گرانیت ساخته می شود چرا که بسیار مقاوم و دارای استحکام بالایی هستند با توجه به کاربرد و فضای مورد نظر، می توان از سایر سنگ های دیگر مانند سنگ تراورتن و سنگ مرمریت در تولید سنگ کوبیک استفاده کرد.

سنگ کوبیک چیست و چه معایبی دارد؟

ابعاد و رنگ سنگ کوبیک

سنگ کوبیک بیشتر در ابعاد استاندارد 10*10*10، 10*10*5 و 10*10*3 تولید می گردد. لازم به ذکر است که هر چقدر ابعاد یکسان باشند میزان استحکام و مقاومت در برابر شکنندگی سطح بیشتر خواهد شد.

این محصول عمدتا در رنگ های مشکی، سفید، قرمز، کرم و لیمویی تولید و عرضه می شود

موارد استفاده از سنگ کوبیک

علاوه بر موارد ذکر شده، این محصول به دلیل ویژگی ها و استحکام بالایی که دارد در موارد زیر نیز به کار برده می شود:

1. در مناطق سردسیر و یخبندان ها

2. رمپ ها و سرعت گیر ها

3. بستر و حاشیه رودخانه ها

4. اماکن میراث فرهنگی و تاریخی

5. محوطه سازی تالار ها و باغ ها

6. مکان های عمومی و پر تردد

انواع سنگ کوبیک

سنگ کوبیک چیست و چه معایبی دارد؟

سنگ کوبیک گرانیت :

سنگ کوبیک گرانیت یک نوع سنگ کوبیک است که از سنگ گرانیت تولید شده. در مکان‌هایی که دارای تردد بسیار زیاد است و این تردد شامل عابر پیاده و خودروهای سبک و سنگین است استفاده از کوبیک گرانیت که دارای سختی بسیار بالاست پیشنهاد میگردد. همچنین در مناطق سردسیر که افت دمای زیادی در طول فصل سرما دارند استفاده از کوبیک گرانیت گزینه بسیار مناسبی است زیرا ساختار سنگ گرانیت به نحوی فشرده شده که اولا امکان جذب آب زیاد برای گرانیت نیست و به همین دلیل امکان فروپاشی بر اثر انبساط آب نفوذ کرده در سنگ پس از یخ زدگی وجود ندارد و در ثانی به دلیل چگالی بالا و یکنواخت بودن ساختار گرانیت ، در مقابل افت دما کاملا مقاوم است. کوبیک گرانیت را می‌توان در هر سه نوع برش منظم، نامنظم و شش وجه برش تولید کرد.

سنگ کوبیک تراوتن :

کوبیک تراروتن همانگونه که از نام آن نیز مشخص است از سنگ تراورتن تولید شده. پیشنهاد ما استفاده از سنگ کوبیک تراورتن برای مناطق گرمسیری است که دارای آفتاب شدید و زمان تابش طولانی می‌باشد. سنگ تراورتن دارای خلل و فرج فراوان است که این ساختار به دلیل حبس کردن هوا در حفره های سنگ باعث ایجاد نوعی عایق حرارتی شده و در مقایسه با سنگ گرانیت در مقابل آفتاب حرارت کمتری در سطح خود نگه می‌دارد. به عبارت دیگر در یک مقایسه ساده اگر در یک مکان پوشش سنگ کوبیک گرانیت و سنگ کوبیک تراورتن وجود داشته باشد، محلی که دارای پوشش تراورتن است به میزان قابل توجهی از محلی که دارای پوشش گرانیت است دمای کمتری دارد.

همچنین همانگونه که گفته شد ساختار تراورتن متخلخل است و این امر باعث سبک شدن این سنگ در مقایسه با گرانیت و مرمریت (چگالی کمتر) و افزایش میزان پوشش دهی و به دنبال آن کاهش هزینه نهایی پروژه می‌شود.

سنگ کوبیک مرمریت :

سنگ کوبیک مرمریت که از جنس سنگ مرمریت تهیه شده نوعی دیگری از کوبیک است که در سه نوع کوبیک منظم، نامنظم، شش وجه برش تولید می‌شود. سنگ مرمریت به لحاظ ساختار شبیه سنگ تراورتن است با این تفاوت که بعد از تشکیل سازند، سنگ در مجاورت حرارات زیادی ناشی از فعالیت های طبیعی زمین قرار گرفته. البته این حرارت به میزانی نبوده که ساختار سنگ مانند گرانیت به حالت مذاب درآید و فقط در حدی حرارت گرفته که اندکی تغییر ساختار در آن ایجاد شود و حوزه های رسوبی سنگ (ذرات سنگ) به هم نزدیکتر شوند. به زبان ساده تر این امر باعث شده از لحاظ ساختاری سنگ مرمریت در مراحل تولد خود چیزی مابین روند تشکیل تراورتن و گرانیت را تجربه کرده باشد.

سنگ کوبیک چیست و چه معایبی دارد؟

مزایای استفاده از سنگ کوبیک

1. تنوع رنگ بالا

2. تنوع زیاد در طرح

3. استحکام بالا در برابر ضربه و شرایط محیطی مختلف

4. مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی مختلف

5. سطح با اصطکاک مناسب

6. طول عمر و دوام زیاد

7. نصب آسان

8. هزینه مقرون به صرف خرید و نصب

9. انعطاف پذیری در اجرا، تعمیر و تعویض

معایب سنگ کوبیک

از مهم ترین معایب سنگ کوبیک می توان به استحکام پایین آن در صورت نصب اشتباه اشاره کرد. به طور کلی این سنگ ها معایب چندانی ندارند. با این وجود نصب آن ها باید طبق اصول و به روش خشکه چینی انجام شود. در صورت اشتباه کنار هم چیدن سنگ ها حین نصب، طول عمر این سنگ ها تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و دچار شکستگی می شوند.

نتیجه گیری :

آن چه در این نوشته از تاتیان مورد بحث و بررسی قرار گرفت، ارائه نکاتی در خصوص معرفی سنگفرش های کوبیک و مزایا و کاربردهای آن ها می باشد. همانطور که گفتیم این سنگ ها نوعی سنگ گرانیت می باشند و در انواع اشکال منظم و نامنظم وجود دارند.

 

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها