دستگاه سنگ بر طولی

استفاده از دستگاه سنگ بری در ایران

 

در ایران اولین بار برای ساختن کاخ مرمر از دستگاه سنگ بری استفاده کردند. این دستگاه داری تیغه های آهنی بود. در سال ۱۹۶۱ میلادی برای ساختن بانک ملی و دادگستری از نوعی دستگاه دیگر استفاده شد که توسط شرکت اشکودا ساخته شده بود. باید ذکر کنیم که در سال ۱۳۱۷ به دستور آستان قدس رضوی دستگاه برای برش سنگ تولید شده و از آن برای ساختن و طراحی حرم امام رضا، بانک مرکزی تهران و همچنین بانک سپه استفاده شد.

 

بخش ها اصلی تشکیل دهنده دستگاه سنگبری دستگاه سنگبری دارای قطعات مختلفی است. این قطعات با کنار هم قرار گرفتن می توانند کیفیت کار را بالا ببرند. از این رو باید از دستگاهی استفاده کنید که قطعات مناسبی داشته باشد. موتور دستگاه سنگ‌بری موتور برای دستگاه های صنعتی یک بخش مهم تلقی می شود. دستگاه هایی قابل حمل برش دارای موتور تک فاز هستند. این در حالی است که دستگاه های صنعتی و کارگاهی دارای موتورهای ۳ فاز می باشند. موتور های سه فاز قدرت بیشتری دارند. از این رو اگر می خواهید دستگاه قدرتمندی داشته باشید از موتورهای ۳ فاز استفاده کنید. برای محافظت از پاشیدن آب بر روی موتور از یک محفظه فلزی استفاده می شود. در بعضی موراد نیز این موتور به صورت ضد آب تولید می شود. لوازم آب دستگاه سنگ‌بری برای راحت تر کار کردن دستگاه های سنگبری و جلوگیری از داغ شدن بیش از اندازه آن از آب استفاده می شود. از این رو در تمام این دستگاه ها از مخزن، شناور و همچنین پمپ آب استفاده شده است. نکته: برای افزایش طول عمر پمپ آب بهتر است هر چند روز یکبار آب مخزن را بطور کامل تخلیه کنید. تا گل و لای ته نشین شده در مخزن را تخلیه شود. قطعه ریل حرکتی (لینر گاید) برای اینکه کلگی دستگاه های سنگ بری حرکت مناسبی داشته باشند باید از ریل حرکتی در آن ها استفاده شود. در صورت بروز هر گونه مشکل در این بخش متاسفانه کار کرد دستگاه دچار آسیب می شود. جنس این قسمت از مبل کروم می باشد و در بعضی موارد نیز ممکن است از پروفیل های آهنی در ساخت آن استفاده شود. نکته: استفاده از روغن برای روان تر شدن حرکت ریل بسیار ضروری است. پس هر چند روز یک بار از روغن استفاده نمایید.

میز کمکی و اسکلت فلزی

تمام قطعات این دستگاه بر روی چارچوب فلزی قرار گرفته می شود. این میز کمکی از جنس فولاد است تا بتواند وزن زیادی را تحمل کرده و عمر بیشتری داشته باشد.

 

انواع دستگاه های سنگبری:

دستگاه های سنگبری به دو گروه اصلی قابل حمل (سیار) و کارگاهی تقسیم می شوند. هر یک از این مدل ها با توجه به شرایط کارفرما و اپراتور مورد استفاده قرار می گیرد. شما باید در هنگام خرید به نوع دستگاه مورد نظر خود دقت داشته باشید تا هزینه ای اضافی برای خرید یک دستگاه بدون نیاز نکنید.

دستگاه سنگ‌بری قابل حمل سیار

دستگاه سنگ‌بری سیار یکی از انواع مدل های ساخته شده است که برای برش سنگ مورد استفاده قرار می گیرد. چراکه در اکثر مواقع برشکاران به‌سرعت بالا و زمانی کم نیاز دارند، دراین‌بین دستگاه‌های سنگ‌بری قابل‌حمل به دلیل وزن نسبتاً کم و تجهیزات لازم برای جابجایی بهترین گزینه برای این کار می آیند.

درواقع دستگاه‌های سنگ‌بری قابل‌حمل قابلیت برش انواع سنگ از طول ۶۵ تا ۲۶۵ سانتیمتر را دارند. در ضمن می توانند برش سنگ را تحت زاویه ۰ تا ۶۰ درجه (فارسی بر) نیز انجام دهند.

دستگاه‌های سنگ‌بری هم در مدل‌های دستی و هم در مدل‌های نیمه‌خودکار تولید و روانه بازار شده اند. در مدل‌های دستی حرکت کلگی باید توسط اپراتور انجام شود. ولی در مدل‌های نیمه اتومات این عملیات توسط گیربکس به صورت اتوماتیک انجام می شود. از این دستگاه را برای برش سنگ های مرمر و گرانیت نیز استفاده می کنند. سنگ های تراورتن و دکتون نیز به وسیله این دستگاه برش داده می شوند تا در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

انواع دستگاه سنگ‌بری کارگاهی

برای اینکه در کارگاه ها از دستگاه سنگبری استفاده شود باید از نوع کارگاهی آن استفاده کنید. یکی از ویژگی های دستگاه های کارگاهی، وزن زیاد این دستگاه ها است. به همین جهت برای نگهداری و حفظ آن ها باید در یک محل ثابت قرار بگیرند.

 

از ویژگی های دیگر این دستگاه ها می توان به توان بالای آن اشاره نمود. اگر نیاز دارید تا حجم بالایی از برش را انجام دهید حتما از این دستگاه استفاده کنید. قابلیت برش تحت زاوبه، حرکت دادن کلگی و همچنین تنظیم دور موتور توسط برخی از مدل ها انجام پذیر است.

نکتهبعد از نصب دستگاه حتما از تراز بودن محل قرار گیری اطمینان حاصل نمایید.

در ضمن اگر شما نیاز به تراش دادن سنگ داشته باشید می توانید از انواع فرزها استفاده کنید. برای خرید فرزها می توانید به فروشگاه ابزارایران مراجعه نمایید.