دستگاه همزن برقی

یکی از انواع دریل که برای مخلوط کردن و ترکیب مواد مختلف به خصوص در کارگاه های ساختمانی و صنعتی به کار می رود،دریل همزن یا دریل میکسر می باشد.

از دریل همزن برای مخلوط کردن مواد غلیظ و رقیق و حتی خمیری شکل استفاده می شود.به وسیله دریل همزن می توان انواع ملات،رنگ،دوغاب،مقادیری از بتن و سیمان و... را با هم ترکیب و مخلوط کرد.

برای انتخاب و تهیه یک دریل همزن مناسب باید به سرعت های مختلفی که دریل قابلیت تنظیم دارد،گشتاور دستگاه و نیز دور دستگاه توجه کنید.

دقت کنید که اگر موادی سنگین مانند آهک و رزین را می خواهید مخلوط کنید باید دریل باقدرت و دور بالا انتخاب کنید.

ایده آل این است که دریل همزن قابلیت کنترل سرعت داشته باشد که این قابلیت بیش تر برای مواد رقیق کاربردی می باشد.

قسمت مهم دیگر دریل همزن موتور آن می باشد که قدرت آن را بیش تر بر اساس گشتاور و تعداد دور در دقیقه می سنجند .

دریل همزن می تواند در انواع برقی،بنزینی و یا شارژی به کار برده شود.این نوع منبع تغذیه مانند هر دستگاه دیگر ویژگی های خاص خود را دارند .


توان وقدرت موتور همزن برقي :

توان همزن هاي برقي وابسته به قدرت موتور آنها می باشد. اين ويژگي را ميتوان مهم ترين و اصلي ترين ويژگي اين دستگاه ها برشمرد. به همين دليل در زمان خريد به اين نكته توجه داشته باشيد كه قدرت همزن هاي برقي بر اساس ميزان گشتاور و تعداد دور موتور در يك دقيقه سنجيده مي شود.

 بهترين دريل همزن داراي ویژگي هاي زير مي باشد:

 دور موتور پايين

گشتاوربسيار بالا

 كنترل سرعت متغير
 

 كنترل سرعت متغير :

 سيستم كنترل سرعت متغير كه در برخي از همزن هاي برقي تعبيه شده است ، مانع از سرريز شدن مواد رقيق در زمان تركيب مي شود. تنظيم اين سيستم بسته به نوع دستگاه به دو صورت شماره بندي و يا ماشه اي انجام مي شود.

 دستگيره : 

 بر روي دريل هاي ميكسر چندين دستگيره تعبيه شده است تا دستگاه به راحتي در دست كاربر قرار بگيرد و دقت و تسلط كاربر در حين كار بيشتر شود. اين دسته ها عموما در سه جهت مختلف بر روي دستگاه نصب مي شوند.

 تنظيمات سرعت : 

 همانگونه كه در بالا به كنترل سرعت متغير از طريق شماره بندي و يا ماشه اشاره شد، در بعضي از مدل هاي همزن ها، تنظيمات سرعت اختياري (عموما سرعت كم و زياد) نيز در نظر گرفته شده است تا سرعت اختلاط مواد را با بتوان بهتر كنترل كرد و اين ويژگي مخصوص تركب مواد خاص نظير اپوكسي و رزين مي باشد.