لودر

لودر عبارتست از تراکتوری که در قسمت جلوی آن جامی که به طور هیدرولیکی قابل کنترل است نصب شده است. لودر را در دو نوع می سازند چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری.
ولی امروزه عموماً لودر ها از نوع چرخ لاستیکی می باشد که دارای سرعت مانور پذیری بیشتری می باشند. از نظر سوخت نیز لودرها در دو دسته گازوئیلی و بنزینی طبقه بندی می شوند.

مکانیزم حرکت جام لودر هیدرولیکی بوده و شامل تلمبه موتوردار مخزن روغن و سیستم کنترل می باشد. ظرفیت لودر ها بین ۷۶/۰ متر مکعب الی ۴ متر مکعب بسته به کوچکی و بزرگی جام و قدرت آن تغییر می کند.

بسیاری از این ماشین ها به خصوص نوع زنجیردار آن خیلی شبیه به تراکتور می باشد عوامل مؤثر در سرعت و قدرت قابل استفاده در مورد لودر و تراکتور مشترک هستند. این عوامل نظیر اصطکاک غلطشی و مقاومت شیب و … است. بنابر این در این فصل فرض می کنیم که لودر در زمین سخت و مسطح فعالیت می کند و در این حالت می توان از عوامل مذکور چشم پوشی کرد.

 

موارد استعمال

به طور کلی لودر ها قادرند کارهای مختلفی را که در چهار دسته زیر خلاصه می شوند انجام دهند:

۱- بارگیری ماشین آلات حمل مواد خاکی:

با لودر می توان مواد خاکی نظیر شن ، خاک معمولی ، سنگ شکسته ، پس مانده کارخانجات و واحدهای صنعتی و غیره را داخل کامیون و تریلی ریخته و آنها را پر کرد.

۲- بلند کردن بار و انتقال آن:

در کارهای ساختمانی با لودر می توان مصالح بنائی از قبیل آجر ، بلوک بتنی ، پیش ساخته شده و غیره را در محوطه کارگاه حمل و جابجا نمود.

۳- خاکبرداری:

در کارهای خاکبرداری ساختمان ها بخصوص گودبرداری زیرزمین بنا ها بسیار سودمند تشخیص داده شده است زیرا کندن و جابجا نمودن خاک و انباشته و بارگیری کردن آن با لودر سریع تر از کار با سایر ماشین آلات صورت می گیرد.

۴- تمیز کردن قشر سطحی زمین کارگاه:

در زمین هایی که جنس آن زیاد سخت نبوده و تا حدودی نرم باشد از لودر جهت کندن و تمیز کردن محل کار استفاده می کنند. باید توجه داشت که با مجهز کردن لودر و تعویض جام آن می توان کارهای مختلفی که بیل مکانیکی ، بولدوزر ، و تا حدودی اسکریپر انجام می دهد اجرا نمود.

به علاوه در تخریب آسفالت خیابان ها جهت تجدید بنای آن می توان از لودر های با جام و دندانه دار استفاده نمود. در مواقعی که ضخامت آسفالت زیاد باشد بهتر است لودر را با خراشنده ای (Ripers) که به پشت آن بسته می شود کامل نمود بدین ترتیب هم می تواند زمین را بکند و هم بارگیری نماید.