مقاوم سازی ساختمان

22/شهریور/1401 مجله ساختمان
بدون دیدگاه

مقاوم سازی ساختمان : طراحی و اجرای مقاوم سازی ساختمان با روش‌های گوناگونی قابل انجام است. در گذشته برای انجام مقاوم‌ سازی در ساختمان‌ها از روش‌های مختلفی استفاده شده ‌است که تحت عنوان روش‌های متداول مقاوم سازی ساختمان مرسوم هستند. امروزه و با پیشرفت تکنولوژی علاوه بر روش‌های متداول از روش‌ها و محصولات نوین نیز مانند، FRP، جداساز لرزه‌ای، مهاربند کمانش تاب و میراگرها در مقاوم سازی ساختمان استفاده می‌شود. معمولا در صفر تا صد بازسازی ساختمان از چندین روش مختلف استفاده می شود که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت:

اگر به دنبال یک پیمانکار مقاوم سازی ساختمان ، با تیم حرفه‌ ای و تجربه لازم هستید، گروه فنی مهندسی تاتیان در خدمت شماست. خدمات پیمانکار ساختمان و مقاوم سازی ساختمان در مناطق 22 گانه تهران و همچنین نواحی اطراف تهران با تیم حرفه ای شکل برای شما ارائه می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هرگونه پروژه با این گروه تخصصی تماس 02122396716 بگیرید.

روش‌های متداول مقاوم سازی ساختمان

روش‌های متداول مقاوم‌ سازی که از گذشته مرسوم بوده‌اند شامل روش‌های گوناگون و بسیاری هستند. مقاوم‌سازی با ژاکت فولادی، مقاوم‌سازی با ژاکت بتنی، افزودن المان‌های باربر جانبی مثل بادبند و دیوار برشی به ساختمان و… همگی از جمله روش‌های متداول مقاوم‌سازی ساختمان هستند. هرکدام از روش‌های متداول مقاوم‌سازی ساختمان دارای مزیت‌ها و معایبی است.

از جمله مزایای  مقاوم سازی ساختمان با استفاده از روش‌های متداول می‌توان به افزایش سختی جانبی سازه، افزایش مقاومت سازه و… هم  چنین از جمله معایب مقاوم‌سازی با روش‌های متداول می‌توان به ایجاد محدودیت‌های معماری، مختل شدن کاربری سازه و … اشاره کرد.

بازسازی و مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی ساختمان با ژاکت فولادی :

مزایای استفاده از مقاوم سازی با ژاکت فولادی

۱- افزایش شدید مقاومت های مورد نیاز جهت مقاوم سازی المان مورد نظر

۲- بکارگیری این روش در هر بخش و طبقه از ساختمان میسر بوده و نیازی نیست که المان مورد نظر ( مانند ستون) از روی فونداسیون تا طبقه مورد نظر مقاوم‌سازی گردد.

۳- مصالح مقاوم‌سازی ارزان قیمت نسبت به سایر روش‌های مقاوم سازی ساختمان

۴- عدم تغییر در ابعاد و اجزا بعد از مقاوم‌سازی و در نتیجه عدم تغییر در فواصل و فضای مورد نیاز معماری

۵- سهولت تقریبی در اجرا نسبت به مقاوم‌سازی با ژاکت بتنی

معایب استفاده از مقاوم سازی با ژاکت فولادی

۱- نیاز به پوشش‌های ضد حریق در سازه‌های مهم و افزایش هزینه

۲- زمان زیاد اجرا و عملیات متعدد کاشت آرماتور و جوشکاری در صورت نیاز به افزایش مقاومت خمشی و برشی

۳- هزینه زیاد

۴- نیاز به حجم زیاد گروت و عملیات تزریق

۵- عدم امکان اصلاح اتصالات در قاب‌ها

۶- امکان خوردگی و زنگ‌زدگی فولاد

۷- تمایل و امکان کمانش فولاد در اثر بارهای فشاری

مقاوم سازی ساختمان  با ژاکت بتنی:

مزایای مقاوم سازی با ژاکت بتنی در سازه ها

۱- همگن و همجنس بودن روش مقاوم‌سازی با المان نیازمند مقاوم‌سازی

۲- مقاوم بودن المان مقاوم‌سازی شده و عدم نیاز به اعمال پوشش ضد آتش بر روی آن.

۳- عدم تغییر در میزان خوردگی و زنگ‌زدگی اجزا مقاوم‌سازی شده.

۴- تقریبا بهترین گزینه برای مقاوم‌سازی دیوارهای برشی و مقاوم‌سازی فونداسیون می‌باشد.

بازسازی و مقاوم سازی ساختمان

معایب روش مقاوم‌ سازی با ژاکت بتنی در سازه‌ها

۱- تغییر در ابعاد المان مقاوم‌سازی شده و بزرگ‌تر شدن طول و عرض آن که این امر باعث تغییر در جانمایی المان مقاوم‌سازی شده و در پلان معماری و کوچک‌تر شدن فضاها و فواصل مورد نیاز می‌شود.

۲- به دلیل بزرگ شدن ابعاد المان، سختی و مقاومت المان افزایش یافته و می‌بایست کنترل هایی در خصوص کنترل تیر قوی- ستون ضعیف به عمل آید.

۳- در ارتباط با مقاوم‌سازی ستون‌های بتنی با روش ژاکت بتنی نمی‌توان به راحتی ستون واقع در طبقات را بدون در نظر گرفتن ستون‌های طبقات پایین‌تر مقاوم‌سازی نمود. (به دلیل ایجاد ستون بزرگ‌تر بر روی ستون کوچک‌تر)

۴- اجرا تقریبا مشکل نسبت به سایر روش‌های مقاوم‌سازی ساختمان به دلیل نیاز به عوامل اجرایی مختلف مانند اکیپ اجرایی، کاشت میلگرد و اکیپ قالب بند، آرماتور بند و بتن ریز می باشد.

روش‌های نوین مقاوم ‌سازی ساختمان

مصالح FRP

با پیشرفت علم و تکنولوژی و به وجود آمدن مصالح جدید مثل فیبرهای پلیمری (FRP) تحولی بنیادی در صنعت ساختمان و مقاوم‌سازی ساختمان صورت گرفت. این مصالح که دارای وزن کم و مقاومت کششی بسیار بالا هستند و دارای انواع مختلف الیاف کربن، الیاف شیشه، الیاف آرامید می‌باشند، در مقابل حرارت و محیط‌های اسیدی مقاوم بوده و توسط انواع مختلف چسب‌ها و رزین‌ها به المان‌های مختلف ساختمانی می‌چسبند و مقاومت آن‌ها را افزایش می‌دهند.

از جمله مزایای استفاده از FRP در صنعت مقاوم‌سازی ساختمان می‌توان به وزن کم، مقاومت بالا، گستردگی انواع محصولات پلیمری، عدم ایجاد محدودیت در فضاها و معماری‌های ساختمان و … اشاره کرد. این عوامل سبب شده تا در سال‌های اخیر و در بازارهای جهانی میزان فروش الیاف کربن و الیاف شیشه که کاربردهای زیادی در صنعت ساختمان دارند رشد چشمگیری پیدا کند.

بازسازی و مقاوم سازی ساختمان

جداسازی لرزه ای

جداسازی شالوده یا سامانه جداسازی شالوده یکی از روش‌های رایج محافظت سازه در برابر نیروهای زلزله است. این سیستم، عبارت است از مجموعه‌ای از اعضای سازه‌ای که باید یک ابرسازه را از زیربنایش که بر روی یک زمین در حال لرزش قرار گرفته‌است، به‌طور اساسی جدا کرده تا یک ساختمان یا یک سازه غیرساختمانی را به خوبی در مقابل زمین‌لرزه حفظ کند.

جداسازی بستر، بهترین روش در مهندسی زمین‌لرزه بوده و مربوط به فن‌آوری‌های کنترل لرزش سازه‌ای غیرفعال است. این بدین معنا است که یک سازه ساختمانی یا غیرساختمانی را با یک طراحی صحیح اولیه یا اصلاحات و تغییرات ثانوی، می‌توان در برابر اثرات زلزله محافظت کرد. در برخی از موارد، استفاده از این سیستم، کارآیی سازه در مقابل زمین‌لرزه و پایایی آن را در برابر زلزله، به‌طور قابل توجهی، افزایش می‌دهد.

مهاربند کمانش تاب

بسیاری از نقایص رفتاری مهاربندهای فولادی متداول نتیجه اختلاف بین ظرفیت فشاری و کششی این مهاربندها و زوال در مقاومت این مهاربندها تحت بارگذاری چرخه‌ای می‌باشد. از این رو تحقیقات بسیاری صرف بهینه‌سازی و اصلاح این المان‌ها جهت رسیدن به یک رفتار الاستوپلاستیک ایده‌آل شده‌است. برای رسیدن به این هدف لازم بود تا با استفاده از مکانیزم مناسبی از کمانش فشاری مهاربند جلوگیری شود تا امکان تسلیم فشاری فولاد نیز فراهم شود. تلاش‌های صورت گرفته توسط محققین منجر به اختراع مهاربند کمانش تاب (Buckling Restrained Brace) یا همان BRB شد.

 

مشاور مقاوم سازی ساختمان

در بسیاری از موارد ممکن است که مجری پروژه ساختمانی از شرکت مشاور مقاوم سازی ساختمان جدا باشد که این امکان پذیر است و میتواند دلایل خاصی مثل اطمینان بخشی بیشتر ، بررسی و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در آینده و یا عظیم بودن پروژه و حجم سرمایه گذاری بزرگی است که انجام میشود.در هر حال، شرکت فنی و مهندسی تاتیان، در قالب مشاور مقاوم سازی ساختمان می تواند بهترین خدمات را به شما ارائه نماید.

 

مقاوم سازی ساختمان در مقابل چه مشکلاتی است؟

عموماً مقاوم سازی ساختمان در مقابل بلایای طبیعی رخ میدهد. از جمله می تواند به موارد ذیل اشاره کرد. 

  1. مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله

  2. مقاوم سازی ساختمان در برابر سیل

  3. مقاوم سازی ساختمان در برابر آتش سوزی و حریق

  4. مقاوم سازی ساختمان در برابر رانش زمین

البته مقاوم سازی در بخش های مختلف ساختمان صورت می پذیرد که شامل موارد ذیل است:

  • مقاوم سازی نمای ساختمان
  • مقاوم سازی نمای ساختمان های بتنی
  • مقاوم سازی ساختمان اسکلت فلزی
  • مقاوم سازی ساختمان بلوکی

 

  • بازسازی و مقاوم سازی ساختمان

 

 

مقاوم سازی ساختمان استان تهران ، مقاوم سازی ساختمان اسکلت فلزی ، مقاوم سازی ساختمان اجری ، مقاوم سازی ساختمان اسکلت بتنی ، مقاوم سازی ساختمان اسکلت ، مقاوم سازی ساختمان بتنی ،مقاوم سازی ساختمان بنایی ، مقاوم سازی ساختمان بدون شناژ ، مقاوم سازی ساختمان با frp ، مقاوم سازی ساختمان بلوکی ، مقاوم سازی ساختمان با اف آر پی ، مقاوم سازی ساختمان با استفاده از frp ، مقاوم سازی ساختمان برابر زلزله ، مقاوم سازی ساختمان برابر زلزله ، مقاوم سازی ساختمان پیش ساخته ، مقاوم سازی ساختمان ترک خورده ، مقاوم سازی ساختمان تهران ، بهسازی و مقاوم سازی ساختمان ، مقاوم سازی ساختمان اجری ، مقاوم سازی ساختمان ها ، مقاوم سازی ساختمان های فرسوده ، مقاوم سازی ساختمان در برابر سیل ، مقاوم سازی ساختمان در برابر زمین لرزه ، مقاوم سازی ساختمان روستایی ، مقاوم سازی ساختمان زیر بنایی ، مقاوم سازی ساختمان ژاکت بتنی ، مقاوم سازی ساختمان بتنی ، مقاوم سازی ساختمان با ژاکت بتنی ، مقاوم سازی ساختمان قدیمی ، مقاوم سازی ساختمانهای قدیمی ، مقاوم سازی ساختمان نشست کرده ، مقاوم سازي ساختمان ، مقاوم سازی ساختمان لیست شرکت های ، مقاوم سازی سازه ها , مقاوم سازی ساختمان , هزینه مقاوم سازی ساختمان , روش های مقاوم سازی ساختمان , نمونه قرارداد مقاوم سازی ساختمان , شرکت مقاوم سازی ساختمان , روش مقاوم سازی ساختمان های قدیمی , مقاوم سازی ساختمان اسکلت فلزی , مقاوم سازی ساختمان اجری ,  مقاوم سازی ساختمان چگونه است , مقاوم سازي ساختمان , مقاوم سازی ساختمان بتنی , مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله , روش مقاوم سازی ساختمان , مقاوم سازی پی ساختمان قدیمی , مقاوم سازی پی ساختمان , پروژه مقاوم سازی ساختمان , پیمانکار مقاوم سازی ساختمان , روش های مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق , مقاوم سازی ساختمان های خشتی , شرح خدمات مقاوم سازی ساختمان , خدمات مقاوم سازی ساختمان , مقاوم سازی ساختمان در مقابل زلزله , مقاوم سازی ساختمان در برابر سیل  , مقاوم سازی ساختمان در برابر زمین لرزه , روشهای مقاوم سازی ساختمان , مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله , راه های مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله , مراحل مقاوم سازی ساختمان , مقاوم سازی ساختمان ضد زلزله , نحوه مقاوم سازی ساختمان , طرح مقاوم سازی ساختمان , عکس مقاوم سازی ساختمان , مشاور مقاوم سازی ساختمان , مشاوره مقاوم سازی ساختمان , مهندسی مقاوم سازی ساختمان , مقاوم سازی نمای ساختمان , مقاوم سازی سنگ نمای ساختمان , بهسازی و مقاوم سازی ساختمان , مقاوم سازی ساختمان های بتنی , مقاوم سازی ساختمان های اسکلت فلزی


 

 

 

 

 

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها