بهترین گیاهان برای اجرای روف گاردن

بدون دیدگاه

بهترین گیاهان برای اجرای روف گاردن : گیاهان مناسب روف گاردن با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی همان منطقه انتخاب می شود. به عنوان مثال گیاهانی که مناسب هوای مرطوب و معتدل شمال کشور هستند، در آب و هوای گرم و خشک مناطق مرکزی ایران دوام نمی آورند پس بهتر است قبل از تهیه گیاهان روف گاردن با آنها بیشتر آشنا شوید. برای طراحی و اجرای روف گاردن صفر تا صد تیم تاتیان در کنار شماست.

اگر به دنبال یک پیمانکار خوب، با تیم حرفه‌ ای و تجربه لازم هستید، گروه فنی مهندسی تاتیان در خدمت شماست. خدمات پیمانکاری ساختمان در مناطق 22 گانه تهران و همچنین نواحی اطراف تهران به بهترین شکل برای شما ارائه می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هرگونه پروژه با این گروه تخصصی تماس 02122396716 بگیرید.

1. با توجه به اینکه محدودیت هایی مثل تحمل بار سقف ، شرایط آب و هوایی و … در بام ها وجود دارد در نتیجه از هر نوع گیاهی در بام سبز نمی توان استفاده کرد.

2. بام هایی که توان تحمل وزن زیاد سقف را ندارند فقط امکان ساخت روف گاردن مسطح  بر روی آن ممکن خواهد بود.

3. در روف گاردن مسطح ، لایه های زیرین از مواد معدنی خاصی تشکیل شده اند که مواد مغذی آن ها برای رشد گیاه کم بوده و لایه آن عمیق نیست.

4. به طور کلی رایج ترین پوشش گیاهی در روف گاردن ، ترکیب گونه های مختلف با خزه می باشد.

5. گیاه روف گاردن دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند؛ زیرا با توجه به شرایط  آب و هوایی جغرافیایی منطقه ای که در آن قرار می گیرند انتخاب می شوند.

بهترین گیاهان برای اجرای روف گاردن

در انتخاب گیاهان روف گاردن ، چه فاکتورهایی را در نظر بگیریم؟

انتخاب گیاه مورد استفاده در بام سبز نیازمند دانش و تجربه است و در انتخاب آن به فاکتورهای زیادی می توان اشاره کرد :

1. نور محیط کشت گیاهان در روف گاردن

2. نیاز آبی گیاه

3. اقلیم محل پروژه

4. ریشه دوانی گیاه

5. دوام گیاه در دمای هوای مختلف

6. عمق خاک مورد نیاز هر گیاه

7. طیف رنگی برگ ها و گل های روف گاردن

8. نیاز گیاه به نگهداری ، هرس کردن و تغذیه

9. میزان حساسیت گیاه به باد

چمن مناسب روف گاردن

►تعداد کمی از چمن ها قدرت تحمل در برابر شرایط نامناسب را دارند.

►در صورتیکه چمن ها به طور مداوم آبیاری نشوند در تابستان از بین خواهند رفت.

►چمن نوع مناسب دیگری از گیاه روف گاردن بوده که مانند ساکولنت ها برای پوشش سطح روف گاردن قابل استفاده می باشد.

►زمانیکه چمن ها با ساکولنت ها ترکیب شوند ترکیب زیبایی برای روف گاردن به وجود می آورند.

►نوع دیگری از چمن ها carex nigra  هستند که نسبت به سایر چمن ها و گیاهان به خاک کمتری برای رشد نیاز دارند.

►بنابراین گیاه مناسبی برای روف گاردن به شمار می روند.

►آرمریا یا چمن هلندی معروف به  عود قرمز

►به خوبی با شرایط پشت بام ها سازگار بوده و مانند چمن ها انبوهی از سبزه ها را به طور منظم پدیدار می کند.

►آرمریا مانند سایر چمن ها در علفزار رشد نمی کند اما شاخ و برگ شبیه درختان دارد.

بهترین گیاهان برای اجرای روف گاردن

بهترین گیاهان برای روف گاردن

گروه اول از این گیاهان گیاهانی هستند که برای پوشاندن سطح خاک به کار می‌روند مانند ناز ژاپنی، یال اسبی، لیزوماکیا…

گروه دوم نیز گیاهان بالا رونده هستند گیاهانی که پیچ می خورد و بیشتر برای جلوگیری از دید کاربرد دارند این گیاهان نیز به صورت معلق در لبه پشت بام های سبز و با پوشش دیوار می تواند فضایی بسیار جذاب برای شما بسازند این گیاهان گیاهانی اند که در تزیین بالکن و طراحی تراس نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند گیاهانی مانند شیرخشت، پیچ گلیسین، پیچ امین الدوله و انواع پیچ ها

گروه سوم از گیاهانی که برای این کار مناسبند گیاهان سوزنی برگ و مقاوم هستند که در تمام طول سال سبز هستند و می‌توانند در طراحی روف گاردن به شما کمک کنند تا پشت بامی سبز و زیبا داشته باشید این درختچه ها بسیار مقاومند مانند کامیس پاریس

گروه چهارم گل و گیاه های معطر و خوشبو هستند که جنبه تزئینی بسیار خوبی دارند و یکی از سرسبد های اصلی روف گاردن به حساب می‌روند یکی از مزیت های اصلی این باغچه ها مربوط به میزان آفتابی است که در طول روز دریافت می‌کنند و همین نتیجه یک محیط عالی برای استراحت و پرورش گیاهان روف گاردن محسوب می‌شوند

درختچه های مناسب روف گاردن

با توجه به رشد خوبی که روف گاردن ها امروز داشته اند استفاده از بام های سبز در خانه های ویلایی و بزرگ فراتر رفته و در مکانهای عمومی و رستوران ها و مراکز تجاری از این فضای سبز ها استفاده های بسیاری می شود امروزه در آپارتمان ها نیز روف گاردن را بسیار استفاده می‌کنند و گرایش بیشتری به آن نشان می‌دهند موارد استفاده از بام سبز زمانی است که ساختمان ها بازسازی شده و محاسبان سازه تلفیق اهداف عملکردی را انتخاب می‌کنند پشت بام هایی مانند پشت‌بام‌های پارکینگ ها و مکان های تفریحی مشابه پارک ها که جهت صرف غذای کارمندان این مجموعه ها طراحی می شود از مواردی اند که از روف گاردن استقبال کرده و از آن استفاده می کنند.

بهترین گیاهان برای اجرای روف گاردن

گل های وحشی قابل استفاده در روف گاردن

نوع دیگری از گلها که قابل استفاده در پوشش های بام هستند گلهای وحشی اند این پوشش ها با ریشه های نسبتا عمیق مورد استفاده قرار می گیرند روف گاردن نیمه عمیق یا نیمه انبوه نامی است که به این نوع روف‌گاردن و پوشش گفته می‌شود در روف گاردن های نیمه انبوه به این دلیل که لایه های ضخیم تری بر روی سقف قرار دارد از تنوع های گیاهی بیشتری می توان استفاده کرد سازه می تواند وزن بیشتری را تحمل کند و گلهای وحشی نسبت به سایر گونه ها در این نوع خاک ها گزینه های بهتری هستند با پرورش محوطه کاشت این گونه ها می توان آنها را در نقاط مختلفی پرورش داد تا تپه های کوچکی از گلهای وحشی را به دست آورد از آنجایی که این گل ها بلند هستند باید در مکان های مناسبی از سقف مورد استفاده قرار بگیرند.

گیاهان معطر برای روف گاردن مناسبند یا خیر؟

شما می‌توانید بام ساختمان را به یک باغ پر از گل و گیاه تبدیل کنید بسیاری از گیاهان معطر در مکان های خشک و صخره ای رشد می‌کند بنابراین استفاده آنها در بام سبز نیز مناسب است گیاهان ذکر شده در این بخش رشد کمی داشته و طور گسترده پخش می‌شود این ویژگی کلیدی برای استفاده در روف گاردن بسیار کاربردی است.

آویشن باغی از گیاهان قدیمی و دارویی است که برای روف گاردن مناسب است این گیاه برگ های کوچک و نیزه ای شکل دارد و می تواند به اندازه چند سانتی متر رشد کند و همانند بومادران تحمل بالایی دارد آویشن باغی یا مدیترانه ای برای رشد در هوای گرم مناسب است و به نور کافی و مناسب نیاز دارد این گیاه تحمل خشکی و کم آبی را دارد و می‌تواند فضای لوکس برای پشت بام ایجاد کند البته برای پخت و پز نیز می توان از این گیاه استفاده کرد.

مرزنگوش کوهی که با نام پونه کوهی آن را می‌شناسیم مانند آویشن یک گیاه بومی می باشد که روی تپه و صخره های رودخانه ای از حوزه مدیترانه رشد می‌کند عطری بسیار خاص دارد و می تواند یک پوشش زمینی بسیار عالی بسازد یک پوشش زمینی ۱۰ تا ۱۲ سانتی متری برای پشت بام.

بهترین گیاهان برای اجرای روف گاردن

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها