تکلیف مالیات خانه‌های لوکس مشخص شد؟

17/آبان/1401 اخبار مسکن
بدون دیدگاه

تکلیف مالیات خانه‌های لوکس تا ۲ ماه آینده مشخص می‌شود.

به گزارش تاتیان ، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور درباره آخرین وضعیت مالیات خانه‌های لوکس توضیحاتی داد.

به نقل از خانه ملت، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به اینکه براساس گزارش دیوان محاسبات مبلغ مالیات دریافتی از خانه‌های خالی در سال ۱۴۰۰ برابر صفر بوده، علت چیست؟ گفت: ما براساس اطلاعات وزارت راه و شهرسازی و سامانه اسکان و املاک، خانه‌های خالی را شناسایی و مالیات آن‌ها را محاسبه می‌کنیم.
داوود منظور افزود: این اطلاعات یک بار تقریبا دی ماه به دست ما رسید که ما براساس این اطلاعات مالیات خانه‌های خالی را محاسبه کردیم، در تیرماه وزارت راه و شهرسازی یک بار دیگر اطلاعات جدیدی را به ما داد که با اطلاعات اولیه تفاوت‌هایی داشت، بنابراین ما این اطلاعات را مبنای محاسبه مالیات خانه‌های خالی در سال گذشته قرار دادیم.

منظور اضافه کرد: طبیعی است که در سال ۱۴۰۰ عملا از خانه‌های خالی، مالیات دریافت نکرده باشیم، زیرا پایان سال گذشته تکلیف خانه‌های خالی روشن شد. یعنی مشخص شد که کدام یک از خانه‌ها خالی هستند بدان معنا که مالیات سال گذشته را باید در ۱۴۰۱ اخذ کنیم، بنابراین گزارش دیوان محاسبات کاملا درست است، زیرا بنا نبوده که ما در سال گذشته بابت خانه‌های خالی مالیاتی دریافت کنیم، اما امسال به‌دنبال وصول مالیات این خانه‌ها هستیم، تاکنون نیز مبالغی وصول شده البته تا سقف مالیات‌های پیش‌بینی شده فاصله داریم که در حال تکمیل کار هستیم.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که اکنون با آن روبه رو هستیم این است که حتی اطلاعاتی که وزارت راه و شهرسازی در تیرماه در اختیار ما قرار داد از سوی افرادی که به عنوان دارنده خانه‌های خالی شناخته شده بودند، مورد ایراد و اعتراض قرار گرفت.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه ما این ایرادات را به وزارت راه و شهرسازی منتقل کردیم، تصریح کرد: براساس اطلاعات ما -از اخبار داخلی وزارت راه و شهرسازی که رسمی نیست- وزارت راه و شهرسازی تشخیص داده که از ۵۲۰ هزار واحد خانه خالی که به ما اعلام شده، بخشی از خانه ها، خالی نبودند یعنی حدود بخشی از رکورد‌های اطلاعاتی نادرست بوده است.

داوود منظور گفت: ما تا اطلاعات را دقیق و کامل نکنیم، نمی‌توانیم به مردم بابت دریافت مالیاتی که بدهکار نیستند، فشار بیاوریم، در حال حاضر ما موضوع را با وزارت راه و شهرسازی دنبال می‌کنیم؛ آخرین فهرست اطلاعات پردازش شده درمورد خانه‌های خالی را باید به ما ارائه دهند تا ما بتوانیم برگه‌های مطالبه صادر کنیم و مالیات خانه‌های خالی سال ۱۴۰۰ را وصول کنیم.

منظور درباره میزان دریافت مالیات از خانه‌های گران‌قیمت در سال ۱۴۰۰، توضیح داد: ما سال گذشته بانک اطلاعاتی مناسبی در اختیار نداشتیم که امسال خوشبختانه با همکاری شهرداری‌ها، وزارت راه و شهرسازی و سازمان ثبت املاک توانستیم اطلاعات بسیار ارزشمند و به روزی را دریافت کنیم اکنون در حال محاسبه مالیات خانه‌های گران قیمت برای سال ۱۴۰۱ هستیم و تا یک تا ۲ ماه آینده این مالیات‌ها مشخص و برگه تشخیص صادر ‌ می‌شود و به اطلاع مردم می‌رسد.

 

منبع خبر: تجارت نیوز
 

برچسب ها

مالیات خانه های خالی مالیات مسکنارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها