ویبراتور چیست؟

بدون دیدگاه

ویبراتور چیست؟ ویبراتور موتور برقی یا بنزینی کوچکی است که در بتن تولید ارتعاش نموده و بتن را به تمام گوشه های قالب هدایت می نماید و در نتیجه مانع ایجاد فضای خالی در داخل بتن میگردد. لازم به ذکر است که از ویبراتور نباید زیاد استفاده کرد، زیرا اگر بتنی را بیش از حد لازم ویبره نماییم دانه های درشت تر آن در زیر قرار گرفته و دانه های ریزتر و همچنین دوغ آب سیمان در رو قرار می گیرند که این خود باعث غیر یکنواختی و ضعف قطعه بتنی می گردد.

انواع ویبراتور بتن در اجرای پروژه های ساختمانی

ویبراتور بتن به سه دسته اصلی تقسیم می شوند

* ویبراتور بتن برقی

* ویبراتور بتن بنزینی

* ویبراتور بتن دیزلی

ویبراتور بتن برقی چیست؟

این دستگاه در بسیاری از پروژه های ساختمانی استفاده می شود و یکی از دلایل آن ، هزینه های پایین نگهداری و استهلاک آن است و البته که قیمت آن نسبت به بنزینی و دیزلی پایین تر است.

دستگاه ویبراتور برقی بتن

لازم به ذکر است که موتور ویبره بتن برقی دارای عملکرد مداوم تر و با ثبات تر و کارآیی و قدرت مکانیکی بالایی می باشد.

ویبراتور بتن بنزینی

یکی از نکات قابل توجه ویبراتور بتن بنزینی، در دسترس بودن سوخت نسبت به برق است که باعث افزایش محبوبیت در بین ساختمان سازها شده است. لازم است بدانید که قدرت بالایی دارند و قابلیت استفاده در پروژه های بزرگ ساختمانی را دارد چرا که بایستی به صورت یکسره و در حجم بالا کار ویبره بتن را انجام دهند.

دستگاه ویبراتور بنزینی بتن تاتیان

در بیشتر ساختمان هایی که در مناطق شمالی ساخته می شوند، به دلیل رطوب و بارندگی، زیاد است و احتمال خطر برق گرفتگی، از ویبراتور های برقی استفاده کمتری می شود.

ویبراتور بتن دیزلی

منظور از ویبراتور بتن دیزلی، استفاده ویبراتور از گازوئیل است که با توجه به آن، قدرت و نیروی محرکه بیشتری نسبت به مدلهای برقی و بنزینی تولید می نماید.

ویبراتور دیزلی بتن تاتیان

ویژگی های موتور ویبراتور بتن 

تمام ویژگی استفاده از ویبراتور بتن، همان ایجاد فرکانس استاندارد است که می تواند باعث هواگیری درست و حرفه ای بتن شود. لازم به ذکر است که در نهایت بایستی بتوانیم به یک بتن یکدست و بدون حباب های هوا در سازه بشویم. 

اینکه میگوییم فرکانس استاندارد یعنی اینکه فرکانس بالاتراز میزان استاندارد، ایجاد نکند که خود این باعث ایجاد حباب می شود و همیشه بایستی مراقب حداقل استاندارد های دستگاه باشید.

چرا باید از ویبراتور بتن استفاده کنیم؟

برای اینکه بتن به سطح مطلوبی از مقاومت برد، چون هنگام بتن ریزی، حباب هوا در بتن وجود دارد و باعث تضعیف بتن می شود.

استفاده درست از ویبراتور بتن

در صورتیکه از ویبراتور غیر استاندارد استفاده کنید و یا خیلی کم و یا خیلی زیاد تر از اندازه، بتن را ویبره کنید، حفره هایی ایجاد می شود که به اصطلاح به آن لانه زنبوری گفته می شود، در این نوع حفره ها، هوا محبوس شده و در بتن می ماند و بتن به اندازه کافی، نشست نمی کند، در نتیجه تضعیف بتن و ساختمان را در پی خواهد داشت.

اجزای ویبراتور بتن کدامند؟

- موتور

- دو شاخ و گلدونی : دو شاخ ویبراتور بُتن در واقع محل اتصال کوپلینگ شلنگ ویبراتور است. از سوی دیگر گلدونی به عنوان گردگیر، محافظ کوپلینگ و دو شاخ به حساب می آید.

- شاسی

سئوالات متداول:

مدت زمان استفاده از ویبراتور بتن چند ثانیه است؟

به صورت میانگین، بین 5 تا 15 ثانیه، مدت زمان استفاده از ویبراتور بتن است.

 

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها