نحوه اجرای زهکشی روف گاردن

بدون دیدگاه

نحوه اجرای زهکشی روف گاردن : روف گاردن  Roof Gardenیا بام سبز  Green Roofیا فضای سبز روی بام، اصطلاحاتی هستند که به فضای سبز روی بام اشاره دارند. به فضای زیبا و سرسبز که روی پشت بام اماکن مسکونی، تجاری و صنعتی قرار دارد روف گاردن گفته می شود. روف گاردن می‎تواند محیطی برای بازی، کاشت گیاهان مختلف، یک سایه بان یا فقط یک فضای سبز باشد. اما برای طراحی و ایجاد روف گاردن های بزرگ تر به انجام مراحلی نیاز است که در مقالات دیگر در این سایت مورد بررسی قرار گرفته است.در این مقاله قصد داریم نحوه اجرای زهکشی روف گاردن را شرح دهیم.

روش های مختلف اجرای روف گاردن عبارتند از :
1. روف گاردن مدولار-پرتابل
2. روف گاردن متمرکز 
3. روف گاردن گسترده

در هریک از روش های فوق راه های متفاوتی برای اجرا و پیاده سازی وجود دارد. اما مساله مهم در این زمینه، بحث زیرسازی و ایزولاسیون گاردن است. زیرا در صورتی که کارکرد درستی نداشته باشد می‎تواند باعث ایجاد مشکلات برای ساکنین ساختمان شود.

نحوه اجرای زهکشی روف گاردن و روش های مختلف آن

برای اجرای ایزولاسیون و عایق روف گاردن روش های زیادی وجود دارد. اما برای یک روف گاردن ایمن و جذاب اجرای 5 لایه ضروری است

1) لایه عایق رطوبتی

برای اجرای عایق رطوبتی، روش های مختلفی وجود دارد. اما باید به مسائلی مثل عمر عایق، سادگی در اجرا، هزینه مناسب و ..توجه کافی داشت. پرمصرف ترین عایق در ایران عایق ایزوگام است. برای اجرای این لایه مطابق با جزییات معماری ساختمان، از لبه جان پناه تا ارتفاع مورد نظرتان قیرگونی انجام دهید و پس از آن دو لایه ایزوگام به فاصله زمانی یک روز در دو جهت عمود برهم اجرا کنید.

2) لایه ژئوممبران( عایق آنتی روت و ضد ریشه)

پس از اینکه لایه عایق رطوبتی اجرا شد، میتوان از ژئوممبران که یک لایه با نفوذپذیری بسیار پایین است، به عنوان لایه ضد ریشه از آن استفاده کرد. این لایه  معمولا از قبل ساخته شده است و یا اینکه با استفاده از گرم کردن و غلتک قابل اجرا است.

3) لایه ژئوتکستایل( محافظ ژئوممبران)

پس از اجرای لایه دوم یعنی لایه ژئوممبران، ازمحافظ ورق آن یعنی لایه ژئوتکستایل استفاده می‎شود که از جنس پلی استر هستند و برای مسطح سازی، کنترل فرسایش،  عملیات زهکشی و به عنوان یک محافظ برای ژئوممبران به کار می رود.

4) لایه ژئودرین(لایه زهکشی)

این لایه که به شکل شانه تخم مرغ است برای زهکشی آب و هوادادن به ریشه گیاه کاربرد دارد. درون این لایه آب حاصل از آبیاری گیاهان، جمع شده است و در زیر آن منافذی وجود دارد که امکان عبور هوا و جلوگیری از پوسیده شدن ریشه گیاه را فراهم می‎کند.

5) لایه فیلتر خاک

در نحوه اجرای زهکشی روف گاردن، لایه فیلتر خاک، آخرین لایه در اجرای ایزولاسیون است که بعد از اجرای لایه زهکش و قبل از اجرای خاک کاشت اجرا می شود. وظیفه اصلی فیلتر خاک، جلوگیری از عبور و نفوذ شن و خاک به داخل لایه زهکش و جلوگیری از شسته شدن است.
 
6) خاک و گیاهان

بعد از اینکه لایه های فوق اجرا شدند از ایزولاسیون بام اطمینان حاصل می‎شود، ولی رشد گیاه در روف گاردن با سایر محیط ها تفاوت دارد. باید از خاک سبک و گیاهان بومی منطقه و همیشه سبز که به آبدهی و مراقبت زیادی نیاز ندارند برای روف گاردن استفاده کرد.گیاهانی مثل چمن به دلیل نیاز زیاد به آب و ماندگاریکم در محیط پشت بام توصیه نمی‎شود.
 

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها