نمای رومی ، نمایی لوکس برای ساختمان ها

بدون دیدگاه

نمای رومی نمای پرکاری است که برای اجرای آن می توان از چند نوع متریال بهره برد، از جمله انواع متریال های استفاده شده در اجرای نمای رومی می توان به سنگ، سیمان ، سرامیک، مصالح پیش ساخته(پلی استایرن) و حتی GFRC اشاره کرد. از جمله برخی عوامل تاثیرگذار در هزینه اجرای نمای رومی می توان به نوع مصالح و حجم و میزان جزئیات کار اشاره کرد، در واقع موارد ذکر شده جزء اصلی‌ترین عوامل افزایش یا کاهش هزینه اجرای نمای رومی هستند.

علت محبوبیت نمای رومی استفاده از جزئیات و ریزه کاری های پیچیده و تزئینی برای به حداکثر رساندن زیبایی و شکوه و همچنین عملکرد بهتر است که باعث شده یکی از سبک های منحصر به فرد در طراحی و معماری کلاسیک به شمار آید . به طور کل طراحی مناطق لوکس نشین دیگر شهرها به سمت نمای رومی و نمای کلاسیک کشیده شده است . در سایر مناطق ایران نیز سلیقه ی مردم به استفاده از نمای رومی جهت تزئین ساختمان روز به روز در حال افزایش است و اکثرا آپارتمان ها ، ویلاها و منازل مسکونی با نمای رومی ساخته یا بازسازی می شوند.

شما می توانید جهت مشاوره ، نصب و اجرای نمای رومی ، بازسازی ساختمان و همینطور اطلاع از هزینه اجرای نمای رومی با مجموعه تاتیان تماس حاصل نمایید.

نمای رومی ، نمایی لوکس برای ساختمان ها

علت محبوبیت نمای رومی چیست؟

نمای رومی به خاطر داشتن سرستون ها و ستون های سنگی و باشکوه و یادآوری اساطیر روم و یونان باستان باعث القای حس تجمل و اصالت در نظر ببیننده می شود .

مصالح مورد استفاده در سبک نمای رومی مانند سنگ ، جی آر سی و...بسیار سخت و محکم بوده و در شرایط مختلف آب و هوایی ( گرما ، سرما و رطوبت ) مقاومت خوبی دارند.

با توجه به استحکام مصالح بکار رفته نمای رومی از ماندگاری بالایی برخوردار است . همچنین به دلیل داشتن سرستون و پاستون و بدنه ستون های محکم از جنس انواع سنگ ها استحکام و مقاومت نمای بیرونی ساختمان طولانی می باشد .

باعث برجسته تر شدن بنا در یک منطقه می شود و البته این امر باعث افزایش ارزش افزوده بنا نیز می شود.

یکی دیگر از امتیازات نمای رومی سهولت در نظافت و شستشوی این نما می باشد که با گذشت زمان و چند سال یکبار با نظافت و شستشوی نما ، دوباره زیبایی و شکوه خود را پیدا می کند .

مصالحی مانند تراورتن و یا جی آر سی براحتی قابل دسترس هستند.

نمای رومی با داشتن کتیبه ها و مجسمه های رومی ، قاب های زیبای در و پنجره ، قوس و هلال های عریض و گرد خود به ویژه در شب با نورپردازی های اصولی زیبایی چشم نواز و خیره کننده ای به ساختمان می دهد .

نمای رومی ، نمایی لوکس برای ساختمان ها

شاخصه های مهم در نمای رومی چیست؟

ستون : در استفاده از ستون ها باید به اندازه و سایز ستون ها باید توجه کرد . این ستون ها می توانند استوانه ای یا به صورت اشکال هندسی باشند و معمولا به صورت قطعات پیش ساخته در کارخانه تولید شده و به صورت جداگانه به محل پروژه انتقال داده می شوند و کاربرد ستون های بزرگ بیشتر در ورودی ساختمان ها و ستون های کوچک در تراس ها و داخل ساختمان می باشد .

سرستون : سرستون ها یکی از اساسی ترین اجزاهای نماهای به سبک رومی می باشد که به ساختمان عظمت و زیبایی ویژه ای می بخشند و در ابعاد و اندازه های مختلف در بازار وجود دارند . سرستون های جی اف آر سی به دلیل مقاومت بالا و مقرون به صرفه بودن آن ها امروزه جایگزین بسیار مناسبی برای نمونه های سنگی و سیمانی آن شده اند .

پاستون : پاستون ها در زیر ستون ها و نقش تکمیل کننده شکوه و جلوه نمای رومی را به عهده دارند و به حالت های دایره ای ، چهارضلعی ، پنج ضلعی و... ساخته می شوند .

کنسول : استفاده از باندهای ابزاری طولی در امتداد طبقات و مرزبندی ها (کنسول) در نمای رومی یکی دیگر از اصول طراحی این سبک از نماها می باشد .

کتیبه و مجسمه : کتیبه ها و مجسمه های رومی از بتن و سیمان در کارگاه ها ساخته می شوند و یکی دیگر از اصول طراحی نمای رومی می باشند و با شکل های تاریخی خود ، تداعی کننده ی شکوه قصرها و کاخ ها می باشند .لازم به ذکر است که استفاده از مجسمه برای تمام ساختمان های با نمای رومی مناسب نبوده و فقط برای ساختمان های با کاربری خاص نظیر بیمارستان ها ، کتابخانه ها ، دانشگاه ها و...طراحی و اجرا می شود .

قاب پنجره : قاب پنجره ها هم لازمه یک نما به سبک رومی بوده و مکمل نمای کلی ساختمان می باشد .

قرنیز :قرنیزها لبه های باریکی هستند که عموما در طراحی نمای رومی داخلی ساختمان نظیر راه پله ها کاربرد دارند . اما در نمای بیرونی ساختمان نظیر فضای سبز حیاط و در ورودی ساختمان و ... نیز به کار برده می شوند . بعضی از قرنیزها با قابلیت استفاده از نور LED نقش ویژه ای در نورپردازی و زیبایی نمای رومی ساختمان دارند .

نرده یا صراحی : استفاده از نرده ها در اجرای نمای رومی رایج می باشد . کاربرد نرده ها هم به جهت زیبایی و هم به جهت حفاظت و امنیت بالکن ها و حتی پشت بام نماهای رومی بسیار متداول می باشد .

هلال : هلال ها و قوس ها نیز با توجه به طرح نیم دایره ای خود در سر در ورودی ، بالا و اطراف پنجره ها ، تراس ها و ... با توجه به نوع طرح مورد نظر استفاده می شوند .

نور پردازی : توجه به نورپردازی نمای نیز یکی دیگر از اصول بسیار مهم و کاربردی در طراحی نمای رومی اصولی و زیبا و استاندارد می باشد که در دید بصری و جلب نظر کردن مردم تاثیر بسزایی دارد . علاوه بر استفاده از نور پردازی مصنوعی در فرو رفتگی ها و برجستگی های نما ، باید به نوع تابش نور طبیعی خورشید در روز نیز از جهت میزان نور و سایه برای بهتر دیده شدن جزئیات نما نیز دقت کافی لحاظ شود .

قرینگی : توجه به قرینه بودن ستون ها ، سرستون ها ، مجسمه ها و کتیبه ها و ... در نمای رومی ساختمان ها کاملا مشهود و از اصولی می باشد که در طراحی این نما باید به آن توجه گردد .

رنگ : اهمیت استفاده از رنگ های متناسب با نمای رومی جزئی اجتنباب ناپذیر بوده و استفاده از رنگ های روشن نظیر سفید ، کرم ، طوسی روشن تداعی کننده ی نمای ساختمان به سبک های رومی می باشند . از رنگ های تیره بیشتر در پشت بام ها استفاده می شود . ذکر این نکته لازم است که انتخاب یک یا دو رنگ در طراحی نمای رومی ساختمان یکی دیگر از اصولی است که باید به آن توجه و دقت لازم مبذول گردد.

نمای رومی ، نمایی لوکس برای ساختمان ها

بهترین سنگ برای اجرای نمای رومی کدام است؟

سنگ تراورتن بهترین گزینه برای اجرای نمای رومی سنگی ساختمان می باشد. در حال حاضر سنگ تراورتن بهترین گزینه برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان ها در نماهای سنگی کلاسیک و مدرن می باشد . این سنگ از جمله سنگ های رسوبی و تزئینی به شمار می رود و به دو صورت موج دار و بدون موج قابل برش دادن بوده و چون لیز نیست برای نمای بیرونی ساختمان ها ، کف ساختمان ، سرویس بهداشتی و حمام ، راه پله ها ، کانتر آشپزخانه و ... قابل استفاده می باشد .

ببینید و لذت ببرید: 10 ایده آتش دان شگفت انگیز

دارا بودن تنوع زیاد در رنگ و طرح و روشن بودن این سنگ

برش پذیر و ساب پذیر بودن آن

فراوانی و وفور معادن تراورتن

ارزان قیمت و مقرون به صرفه بودن این سنگ در مقایسه با سنگ های دیگر

مقاوم در برابر شرایط جوی و آب و هوایی مختلف

به دلیل داشتن حفرات و متخلخل بودن ملات به خوبی به آن می چسبد و از سقوط جلوگیری می کند .

به دلیل داشتن تخلخل عایق بسیار خوبی برای صدا و حرارت می باشد .

نمای رومی ، نمایی لوکس برای ساختمان ها

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها