سنگ مرمر

بدون دیدگاه

سنگ مرمر:

سنگ مرمر که نام علمی آن آلاباستر است ، نوعی سنگ آهک نسبتا متراکم میباشد که با ته نشین شدن کربنات کلسیم در حفره های لایم استون که غنی از بی کربنات می باشند تشکیل می شود . این سنگ دارای زیبایی خاصی است که نه تنها به رنگ و طرح آن مربوط است بلکه به درجه شفافیت آن نیز ارتباط دارد . سنگ مرمر نیز نظیر تراورتن محصول عملکرد چشمه های آبگرم قدیمی می باشد و معمولا لایه هایی در میان لایه های تراورتن دیده می شود.

                               

در فرایند کارائی چشمه های آب گرم ، اگر افت دمای آب کند باشد ، آراگونیت بوجود می آید و اگر افت دما به تندی صورت گیرد ، تراورتن تشگیل می گردد. در ایران به سنگ حاصل از آراگونیت مرمر می گویند . نام تجاری مرمر ، انیکس میباشد و به رنگهای سبز ، لیمویی ، زرد کهربایی ، سفید شیری ، عسلی تیره و قهوه ای دیده می شود . میزان ذخایر این سنگ در کشور اندک میباشد.

در روی سطح سنگ مرمر رگه هایی با رنگهای متفاوت وجود دارد که این موضوع بستگی به نوع ناخالصی و غلظت آن دارد . بیشترین ترکیبات تشکیل دهنده سنگ مرمر ، کلسیت و پس از آن آراگونیت است.

علت تنوع رنگ ، وجود املاح آهن وآلومینیوم و منیزیم و ....میباشد ،  اگر در آن اکسید آهن آبدار وجود داشته باشد رنگ آن قهوه ای و یا زرد می گردد . رنگ سرخ ویا صورتی آن به دلیل وجود اکسید آهن بی آب یا دهیدراته در آن میباشد. اگر دارای منگنز و مواد زغالی باشند رنگ آن ها کبود ، خاکستری یا سیاه است .

                             

سنگ های مرمر در ضخامت های کم بسیار شکننده هستند که می توان با رزین های اپوکسی آن را تقویت کرد. همچنین مقاومت سنگ مرمرنسبت به آلودگی های جوی بسیار کم است ، بنابراین می بایست از آن بیشتر در دکوراسیون داخلی و فضاهایی با میزان رطوبت کم استفاده کرد، حتی در مکانهایی مانند آشپزخانه و یا حمام که امکان وجود اسیدهایی ضعیف هست ، از سنگ مرمر نباید استفاده کرد . سنگ مرمر سنگ یک دست و محکمی می باشد که بیشترین استفاده آن در ساخت لوازم تزئینی است و از قدیم مجسمه سازی یکی از پر کاربردترین موارد سنگ مرمر بوده ، گلدانهایی در مصر یافت شده اند که پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح با سنگ مرمر ساخته شده اند ، در منازل نیز کاربرد دارند و برای کف سالن ، قرنیز ، دیوار و اپن آشپزخانه از آن استفاده می شود . باید توجه داشت که سنگ های مرمر در معرض نور آفتاب استفاده نشوند زیرا کدر شده و رنگ خود را  از دست می دهند .

مرمر در دکوراسیون داخلی ساختمان ، مجسمه سازی ، ساخت کاشی مرمر و به عنوان دیوار پوش سرویسها ی لوکس به کار میرود.

مهم ترین ویژگی های سنگ مرمر :

1-این نوع سنگ قابلیت صیقل پذیری بالایی دارد و میتوان آن را جلا داد .

-مرمر در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم است و در برابر سرما و گرما و باران آسیب نمیبیند به طور مثال سنگ مرمر گرما را جذب نمیکند و به همین دلیل سطح آن همیشه خنک است به همین خاطر با استفاده در کفپوش ساختمان باعث خنک شدن فضا میشود.

کاربردهای سنگ مرمر در ساختمان :

در نمای بیرونی ساختمان ، سنگ مرمر در دیوار بین کابینت ها ، سنگ مرمر به عنوان کفپوش، میزهای مرمر، از سنگ مرمر در ساخت راه پله

، لامپ تزئینی مرمر، کانتر سنگ مرمر، سنگ مرمر در طراحی حمام ، از سنگ مرمر به عنوان دیوار پوش ، استفاده از میز قهوه خوری سنگ مرمر

                                     

معادن سنگ مرمر :

بهترین معادن مرمر دنیا در ایران و ایتالیا وجود دارد که از نظر تنوع رنگی معادن  ایران برتر از ایتالیا می باشد .

در مکان هایی از ایران معادن مهمی از مرمر وجود دارد که از شاخص ترین این مکان ها می توان به مرمر پرتقالی کاشمر ، مرمر سبز عباس آباد جلفا ، مرمر خلج خراسان ، مرمر سبز آب باریک آذرشهر ، مرمر صورتی نقده در استان آذربایجان غربی ، مرمر اسفند کرمان ، جوشقان اصفهان ، مرمر سبز شاهین دژ، مرمر سبزتوران پشت یزد و مرمر سبز بورق یزد و تنگویه سیرجان ، ده رستم بم و معادن مرمر محلات و استان فارس نام برد.

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها