سنگ گرانیت چیست ؟

بدون دیدگاه

سنگ گرانیت چیست ؟

سنگ گرانیت (سنگ خارا ) گه از واژه گرانوم گرفته شده ،نوعی سنگ آذرین با دانه های درشت و قابل رویت گفته میشود که عمدتا از کانی های معدنی کوارتزو فلدسپات و مقدار کمی میکا ، آمفیبول و بیتوتیت تشکیل شده است . 20 تا 60 درصد حجم کل سنگ گرانیت را کوارتزو 10تا65 درصد آن را فلدسپات شامل میشود. رنگ روشن سنگ گرانیت به دلیل وجود کانی های کوارتز و فلدسپات می باشد. هرچه میزان کانی های معدنی دیگر همانند میکا ، آمفیبول و بیتوتیت بیشتر شود ، رنگ سنگ تیره تر خواهد شد.

طبقه بندی رنگ ها :

سنگ گرانیت سفید، گرانیت مشکی ،گرانیت خاکستری،گرانیت قرمز،گرانیت صورتی یا هلویی،گرانیت سبز،گرانیت آبی

             سنگ گرانیت           گرانیت سبز

    مزایا و معایب :

وجود کانی های مختلف با رنگ های گوناگون درسنگ گرانیت سبب تنوع بالای رنگ و طرح این سنگ شده است . ازجمله رنگ های پر فروش سنگ گرانیت در بازار ایران ، خاکستری  ، مشکی ، سفید ، سبز و قرمز می باشند .

سنگ گرانیت برگرفته از طبیعت است و همین ویژگی این سنگ سبب شده تا با سایر مصالح ساختمانی مثل شیشه ، فولاد و چوب سازگاری خوبی داشته باشد .

سنگ گرانیت براحتی خط وخش برنمیدارد و مقاومت بالایی در برابر ضربه و خش از خود نشان میدهد .

*سنگ گرانیت می تواند با ویژگی سخت در فرسایش برای اجرای اماکن پر تردد استفاده شود و به همین خاطر برای بالا بودن استحکاک آن انتخاب مناسبی می باشد .

* خوشبختانه امروزه تولید فرآوری سنگ گرانیت در ایران روند رو به رشدی را به دنبال دارد . از مهمترین معادن سنگی غنی از گرانیت میتوان به شهرهای نطنز ، نهبندان خراسان ، زاهدان ، تویسرکان همدان اشاره کرد.

                      

معایب استفاده از سنگ گرانیت :

*به دلیل پیچیده بودن روند استخراج وهزینه های  فرآوری سنگ گرانیت این سنگ نسبت به برخی سنگ های ساختمانی گران تر است .

گرانیت به صورت کلی در سه گرید متفاوت تقسیم بندی میشود که به پارامترهای مختلفی بستگی دارد مانند:

* رگه های گرانیت

* حفره های موجود در سنگ

* علائم روی سنگ

* مواد نرم داخل ترکیب سنگ

* رنگ های موجود گرانیت

* قابلیت استفاده در فضاهای روباز ساختمان (نما ، فضاهای بیرونی )

 در اینجا نحوه تقسیم این درجات آورده شده است :

* گرید 1 سنگ گرانیت یا گرید اقتصادی

این گرید از سنگ گرانیت به گرید تجاری یا اقتصادی معروف است و برای مبلمان و یا آپارتمان استفاده میشود . این درجه از سنگ  بسیار نازک و ارزان است ، اما با رنگ ها و الگوهای متنوعی عرضه میشود و نباید از این سنگ در محل های پر رفت و آمد استفاده کنید .

* گرانیت گرید 2 یا گرانیت گرید متوسط

این گرید بطور معمول دارای ضخامت متوسط 2 سانتی متر و در طرح و رنگ منحصر به فردتر از گرید 1 ارائه میشود، که معمولا این نوع از گرانیت متعلق به  کشورهای برزیل و هند است.

* گرانیت گرید 3 بالاترین گرید سنگ گرانیت

بالاترین گرید سنگ گرانیت که از همه گرانتر است با بهترین کیفیت ، الگوهای نامتعارف و رنگ های خاص دارای مقدار قابل توجهی مواد معدنی نرم و سخت است و بصورت اسلب های یکپارچه قابل تولید می باشد و کمترین تغییرات رنگی نسبت به موقعیت محیطی اجرا گردیده را دارد.

 
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها