سنگ آنتیک چیست؟

بدون دیدگاه

سنگ آنتیک چیست ؟

سنگی است که از کنار هم قرار گرفتن قطعات شکسته و خرده سنگ ها در کنار هم به وجود می آید . این خرده سنگ ها باچسب هایی با پایه رزینی به هم متصل میشوند. و حاصل این فرایند به وجود آمدن سنگی با زیبایی و خصوصیات ویژه بنام سنگ آنتیک است . این سنگها معمولا از سنگ های طبیعی تراورتن و مالون تشکیل شده است که بدون تغییر رنگ و با هنر دست و به صورت طبیعی مورد استفاده قرار میگیرند.

                                        

سنگ های آنتیک به دو صورت طبیعی و مصنوعی در بازار یافت میشوند. سنگ آنتیک طبیعی از خرده سنگ های طبیعی در جنس ، رنگ و اندازه های مختلف ساخته میشود معمولا از سنگ های تراورتن برای تولید آن استفاده میشود.

سنگ آنتیک مصنوعی که جنس و رنگ خاصی دارد ، از سمنت پلاست تولید میشود . با دلیل اینکه در سایزهای مختلف تهیه میشود ، نیاز به برشکاری زیاد ندارند. تخلخل ندارند چون در زمان قالب گیری آن تجهیزات خاصی استفاده میشود تا مانع از ریزش آن ها بعد از چسباندن شوند. به همین دلیل سنگ های آنتیک مصنوعی با مقاومت بالا و دوام بیشتر و همچنین تخلخل بسیار کم وجود دارند. در این سنگها به دلیل وجود فضاهای خالی کمتر به هیچ عنوان قارچ و باکتری جمع نمیشود.

             

خصوصیات :

این سنگها مدل و رنگهای متنوعی دارند و میتوان آنها را در مدل های مختلفی روی دیوار اجرا نمود . فرایند نصب آن ها ساده است و روی هر نوع دیواری مثل گچی ، سیمانی ، سرامیکی و ... چه قدیمی و چه جدید قابل نصب است . قیمت سنگ آنتیک با توجه به تنوع و کیفیتش بسیار مناسب است و نسبت به سنگهای معمولی کم ترین هدر رفت را در هنگام نصب دارد. علاوه بر این مقاومت آن هم در برابر یخ زدگی ، آتش سوزی و سایش بسیار بالاست .

سنگ آنتیک با  داشتن تمام این خصوصیات خوب ، معایبی هم دارد، به طور مثال قابلیت رنگ پذیری ندارد ، اگر نیاز به تغییر دکوراسیون باشد باید از روی دیوار جدا گردد و برای سقف قابل استفاده نیست . وزن بالایی دارند و در زمان زلزله خطرساز هستند.

             

محدوده های قابل اجرای سنگ آنتیک:

 دیوار بین کابینت ها                                       دیوار آشپزخانه

 دیوار پذیرایی                                               تی وی روم

 دیوارپوش راه پله                                          دیوار و دفتر کار   

 نمای ساختمان                                             تابلو سنگ               

محدوده شومینه                                             اتاقها                     

             

انواع مدل های آنتیک :

سنگ آنتیک در مدل های قیچی (گیوتین )                      

روتری                                                                        سه بعدی (پروفیلی )

مالون                                                                          رودخانه ای

 بادبر                                                                          پازل لب پر

پازل لب صاف                                                                پازل نامنظم

 پازل منظم                                                                   پازل الوان

 پازل چرمی                                                                  طرح آجر

 حاشیه                                                                        سوپر براش

          

 انواع سنگ آنتیک نما و دکوراسیون داخلی :

سنگ آنتیک گرانیتی : سنگ گرانیت سخت و محکم هستند و مقاومت بالایی در برابر آب دارند ظاهر متفاوت این نوع سنگ باعث زیبایی منحصر به فرد است.

این سنگ به دلیل کار نهایی که بر روی سطح آن انجام میشود و به صورت چکشی ، صیقلی و  تیشه ای دیده میشوند که نوع صیقلی آن ظاهر زیباتری دارد و به خوبی رنگ و انعکاس نور را نمایش می دهد . در صورت استفاده از سنگ های گرانیت سوخته و گرانیت های صیقلی در کنار یکدیگر زیبایی سنگ به وجود آمده چند برابر می شود .

سنگ آنتیک گرانیتی نسبت به انواع سنگها گران تر است چون هزینه استخراج و صیقل دادن گرانیت بالاست به همین دلیل بیشتر برای کفسازی استفاده می شوند.

 

سنگ های آنتیک ماسه ای : سنگ آنتیک ماسه ای انواع مختلفی دارد . اگر ماسه ها با کمک کربنات کلسیم به هم بچسبد نوع آهکی و اگر با سیلیس به هم وصل شود نوع سیلیسی آن به وجود می اید.

 

سنگ آنتیک تراورتن: سنگ تراورتن از تراکم املاح چشمه های آب گرم به وجود می آید. سنگ تراورتن نسبت به سنگ های گرانیتی و کوارتزیت دارای مقاومت پایین تری است و سختی کمی دارد که به راحتی می توان آن را برش داده و ساب زد. تراورتن بلوری است و ظاهری زیبا دارد و علاوه بر چگالی زیادی که دارد ، دارای تخلخل است و این ویژگی باعث میشود تا به صورت کامل ملات بچسبد . سنگ آنتیک به وجود آمده از تراورتن زیبایی خاصی به آشپزخانه و نمای خارجی خانه می دهد . از این نوع سنگ در اپن اشپزخانه و باغچه های تزئینی هم استفاده میشود.

 

سنگ آنتیک مالون: سنگ مالون نوعی سنگ کاملا تراش خورده است که بعد از استخراج با پتک به بخش های نامنظم تبدیل می شود. نوع آنتیک مالون برای نمای ساختمان بسیار کاربرد دارد. همچنین در نماسازی محوطه ، سنگ فرش ها و پله ها ، جدول سازی ها ، طاق های زیرین دالان ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سنگ آنتیک قیچی : سنگ قیچی از قطعه های سنگ تراورتن و مرمر و ... در رنگ های مختلف بوجود می آید . این سنگ در دکوراسیون داخلی جزء  پرکاربردترین متریالی است که می توان از آن ها در کنار کاغذ دیواری ، ترموود و غیره استفاده نمود .

 

سنگ پازل آنتیک : سنگ جدید پازل از قطعات کاملا منظم سنگ ها ساخته می شود و بیشتر مورد کاربرد در دکوراسیون نمای ساختمان ها است . سنگ های پازل انواع مختلفی شامل زنجیره ای ، توری قیچی و لب پر دارند که می توانید با توجه به سلیقه خود نمونه های مختلفی را انتخاب کنید.

            

 

 

 

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها