سنگ چینی یا کریستال چیست ؟

بدون دیدگاه

سنگ چینی یا کریستال چیست ؟ سنگ چینی یا کریستال که در دهه گذشته به این نام نیز شناخته میشود . از سنگ های پرکاربرد صنعت ساختمان است و تقریبا تنها سنگی است که هم در نمای بیرون وهم دکوراسیون داخلی کاربرد دارد . برای فضای داخلی مناسب است چون مانند گرانیت رادیو اکتیو نیست و برای فضای بیرون مناسب است چون برعکس سنگ مرمریت در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت بالایی دارد.

این سنگ ها از گروه سنگ های مرمریت است البته با تفاوت های آشکار چون دارای بلورهای درشت از جنس کلسیت است که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است و با بافتی کاملا بلوری شکل و یکدست دارد علاوه بر کلسیت انواع دیگرکانی کوارتز نیز وجود دارد که وجود آن باعث استحکام و سختی بالاتر میشود .

شرکت ساختمانی تاتیان با تکیه بر توانمندی و اجرای صدها پروژه، این نوید را به شما می دهد که پیمانکار متخصص سنگ چینی یا کریستال می باشد. این شرکت آماده همکاری با کارفرمایان گرامی در تمام زمینه‌های ساختمانی از جمله اجرای محوطه سازی  ، طراحی و ساخت ویلا ، اجرای سرامیک اسلب ، سنگ اسلب بوک مچ و .... می باشد. تمامی مراحل اجرای کار به بهترین نحو و با بالاترین کیفیت ارائه می‌گردد .

این سنگ ها اغلب به رنگ سفید یا خاکستری روشن هستند اما بدلیل وجود کانی های دیگر به رنگ های سبز ، صورتی ، قرمز ، زرد و کرمی نیز یافت میشوند. به خاطر بعضی ناخالصی ها رگه هایی به رنگ مشکی ، زرد و خاکستری درآن پدیدار می شود که هم به نوعی در ایجاد سنگ های بوک مچ یا فورمچ کمک می کند که موجب جلب نظر مشتریان میگردد و این رگه ها باعث کاهش یا افزایش زیبایی می شوند و در قیمت نهایی تاثیر مستقیم می گذارد .

سنگ چینی ، به خاطر استحکام بالا در اکثر فضاهای ساختمان کاربرد دارد . از بخش های مرطوب گرفته مانند سرویس بهداشتی و حمام و بخش های خشک مثل سنگفرش پذیرایی و نواحی آسیب پذیرتر مانند نمای ساختمان قابل استفاده هستند . نقطه ضعف این سنگ در تنوع طرح و رنگ است و لیکن خصوصیات فیزیکی این سنگ در مقایسه تراورتن و گرانیت بسیار عالی است .

سنگ چینی یا کریستال چیست ؟

مزایای سنگ کریستال :

1-در برابر شرایط جوی بسیار مقاوم است و به راحتی می توان از آن در نمای ساختمان ها ، پله و سنگ فرش خیابانها استفاده کرد.

2- به خاطر رنگ سفید و روشن گرما را به خود جذب نمیکند و طبیعتی سرد دارد به همین خاطر در مناطق گرمسیر اکثرا از نمای چینی استفاده میشود.

3-این سنگ مانند سنگ مرمر قابلیت عبور نور را دارد و از این حیث اگر فرآوری با کیفیتی داشته باشد رقیب مناسبی برای سنگ مرمر است .

4-مقاومت بسیار بالای آن در برابر نفوذ آب و مواد اسیدی استفاده از آن را در سرویس های بهداشتی بلامانع کرده است .

5-مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد و به راحتی ترک نمیخورد .

6-قابلیت حکاکی این سنگ را برای ساخت مصنوعات سنگی فراهم کرده است .

7- مقاومت سایشی بسیار خوبی دارد و از آن می توان در مکان های پر تردد استفاده کرد .

معایب سنگ کریستال :

1-در طرح و رنگ تنوعی ندارد و این عاملی است که از سنگ چینی در دهه گذشته استفاده کمتری شود .

3-از مد افتادن نیز از معایب دیگر آن است با این که از سنگ های بسیار قدیمی صنعت سنگ ایران است و در دهه 70 و اوایل دهه شمسی از پر کاربردترین سنگ های ساختمانی بود اما به خاطر کم بودن تنوع طرح و رنگ و همچنین پایین بودن کیفیت فرآوری کمتر استفاده شد .

سنگ چینی یا کریستال چیست ؟

اسلب های سنگ چینی :

با توجه به توضیحات داده شده در مورد سنگ های چینی یا کریستال ، انواع این سنگ ها به دلیل داشتن رگه و طرح های متمایز به صورت اسلب نیز قابل فرآوری هستند و در مکان های مثل کف و دیوار سرویس های بهداشتی ، سنگفرش ساختمان ها و کانتر آشپزخانه بسیار پر کاربرد هستند . همچنین مهمترین موضوعی که میتوان اشاره کرد فرآوری اسلب این سنگ در طرح های بوک مچ و فورمچ است که به دیوار و کف زیبایی منحصر به فردی می بخشد .

در برخی از سنگ های چینی ناخالصی هایی وجود دارد که رگه هایی به رنگ های مشکی ، زرد ، خاکستری در سطح می توان مشاهده کرد. اسلب های بوک مچ و فور مچ سنگ های چینی نی ریز ، مشهد و الیگودرز به خاطر همین ناخالصی ها در سطح آن ها طرح های بسیار زیبایی پدیدار میشود که جذابیت این سنگ را دو چندان میکند.

استفاده از سنگ چینی در فضای خارجی :

فارغ از هر سلیقه ای خواص فیزیکی و مکانیکی این مکان را به ما داده است که در تمامی فضاهای خارجی مانند نمای ساختمان ، کفپوش حیات ، سنگفرش خیابان ، سنگ پله ، سنگ دیوار و سنگ استخر و ... آن را به کاربرد . طبیعت سرد سنگ چینی به خاطر رنگ روشن خود بیشتر در نمای ساختمان های مناطق گرمسیر استفاده میشود . طول عمر سنگ چینی بخاطر مقاومت در برابر هوازدگی و تغییرات جوی بسیار بالا است .

استفاده از سنگ چینی در فضاهای داخل ساختمان :

این سنگ ها قابلیت عبور نور را از خود دارند و به همین خاطر انتخاب  مناسبی برای فضاهای لوکس هستند. این ویژگی تنها منحصر به سنگ های مرمر نیست بلکه اگر سنگ چینی به خوبی فرآوری شود رقیب مناسبی برای سنگ های مرمر است اما شایان ذکر است همه سنگهای چینی  این قابلیت را ندارند . اگر دنبال این ویژگی باشید نیاز به هزینه بسیار بالا برای سنگ مرمر نیست .

مسئله ای که تاثیر زیادی را در کاهش استفاده از این نوع سنگ داشته به کار بردن آن در فضاهای درجه چندم بوده است همین نکته باعث شده که برخی گمان کنند این سنگ کیفیت بالایی ندارد . خوشبختانه در چند سال اخیر سنگ چینی با کیفیت بسیار خوبی فرآوری میشود و استفاده از آن مزایای فراوانی نیز دارد .

سنگ چینی یا کریستال چیست ؟

انواع سنگ چینی :

سنگ چینی نی ریز                                          قروه

 کریستال کانو                                               لایبید

 الیگودرز                                                     کارارا

 ازنا                                                           مارمارا

چینی هرات                                                کالاکاتا 

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها