لیستوفر میلگرد یا آرماتور چیست و چه کاربردی دارد؟

8/اسفند/1401 مجله ساختمان
1

لیستوفر میلگرد نوعی راهنمای خرید میلگرد و همچنین راهنمایی برای خم و برش آرماتورها برای پروژه محسوب می شود. با استفاده از جدول لیستوفر می توان به محاسبات و تهیه آرماتورها و در نتیجه اجرای پروژه سرعت بخشید. تهیه لیستوفر میلگرد باعث جلوگیری از پرت میلگرد و هدر رفتن هزینه مصالح می شود. لیستوفر آرماتور شامل جدولی از میله‌های تقویت‌ کننده است که مشخصات آنها، شکل خم شدن با طرح، طول هر یک و وزن کل را نشان می‌دهد. در اصطلاح انگلیسی این جدول به نام Bar Bending Schedule (BBS) شناخته می‌شود. با استفاده از این جدول، الزامات اندازه‌ها و طول‌های مختلف میله‌ها مشخص شده و در زمان ساخت مرتب و خم شوند. این جدول اطلاعاتی درباره موارد زیر در اختیار ما قرار می‌دهد:

1. اندازه مخصوص و نوع میلگردها

2. شکل خم شدن آرماتور با طرح مورد نظر آن

3. تعداد مجموعه‌ها یا تعداد میلگردهای بکار رفته در هر مجموعه

4. طول هر میلگرد یا کل آنها در متراژ در حال اجرا

5. وزن در واحد طول و وزن کل آرماتورها

لیستوفر میلگرد یا آرماتور چیست و چه کاربردی دارد؟

مزایای استفاده از لیستوفر میلگرد

استفاده از لیستوفر آرماتور در طی یک پروژه عمرانی دارای مزایایی می‌باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

*اجرای سریعتر کار در محل پروژه با کمک لیستوفر وجود دارد که هزینه و زمان ساخت را کاهش می‌دهد.

*استفاده از این جدول ضایعات میلگردها در برش را کاهش می‌دهد.

*به بهبود کنترل کیفیت در محل پروژه عمرانی کمک می‌کند.

*به مدیریت سرمایه و سهام پروژه کمک خواهد کرد.

*این جدول به میزان استفاده از میلگردها رسیدگی می‌کند و سرقت آنها را کاهش می‌دهد.

*این لیستوفر به تهیه سریع صورتحساب کارهای مربوط به پروژه ساختمانی کمک می‌کند.

*با استفاده از این جدول می‌توان مقدار فولاد مورد نیاز برای کار را تخمین زد.

لیستوفر هوشمند چیست؟

جدول لیستوفر در گذشته به صورت دستی تهیه می شد، اما امروزه برای تهیه لیستوفر از نرم افزار اکسل یا نرم افزارهای مخصوص استفاده می شود.

صنعت ساختمان در چند دهه اخیر به سرعت تغییر کرده است. در گذشته ساختمان های سه تا چهار طبقه به عنوان ساختمان های مرتفع در نظر گرفته می شدند، اما با رشد سریع صنعت ساخت و ساز، ساختمان و برج های مرتفع جای ساختمان های چند طبقه قدیمی را گرفته اند. از این رو دیگر استفاده از روش دستی برای تهیه لیستوفر امکان پذیر نیست و به روشی سریع تر و هوشمند نیاز داریم.

استفاده از محیط نرم افزاری و هوشمند باعث جلوگیری از پرتی میلگرد و هدر رفتن هزینه مصالح می شود. با استفاده از نرم افزار می توان به صورت اتوماتیک میزان میلگرد مصرفی در یک ساختمان و لیستوفر ساختمان را محاسبه کرد. از دیگر مزایای استفاده از اپلیکشن ها و نرم افزارهای تهیه لیستوفر می توان به محاسبه سریع وزن آرماتور، امکان مشاهده انواع خم میلگرد، استفاده از فرمول های موجود جهت تسریع در سرعت محاسبه و تهیه لیستوفرهای کارگاهی و در نهایت تسریع در روند انجام متره و برآورد سازه های بتنی اشاره کرد. متره به دو صورت قابل تعریف است:

محاسبه و اندازه گیری مقادیر مصالح مورد نیاز برای اجرای پروژه

محاسبه مقادیر مصالح به کار رفته در یک پروژه اجرا شده

این نوع محاسبات و تحلیل ها در جدول های صورت وضعیت به نام جدول ریز متره یا جدول خلاصه متره انجام می گیرد. افرادی که این نوع محاسبات را انجام می دهند، مترور نامیده می شوند

لیستوفر میلگرد یا آرماتور چیست و چه کاربردی دارد؟

آشنایی با کاربردهای لیستوفر آرماتور

لیستوفر میلگرد جدولی است که دارای کاربردهای متعددی می‌باشد. در ادامه به این به برخی از کاربردهای مهم آن اشاره خواهیم کرد:

1. مهم‌ترین کاربرد لیستوفر میلگرد در تعیین مقدار کل فولاد مصرفی مورد نیاز برای ساخت و ساز می‌باشد. با استفاده از این جدول می‌توان هزینه‌ای که برای خرید فولاد نیاز است را تخمین زد.

2. کاربرد دیگر این جدول کمک به تعیین طول برش و طول خم شدن آرماتورها می‌باشد که به بهبود کیفیت ساخت و کاهش ضایعات فولادی کمک می‌کند و در نهایت منجر به صرفه‌ جویی در ساخت می‌شود.

3. لیستوفر آرماتور امکان برش و خم شدن میلگردها را در کارخانه و انتقال به محل پروژه عمرانی را فراهم می‌کند. در حقیقت این کار برای تسریع در فرآیند ساخت و کاهش هزینه آن می‌باشد.

برای مطالعه بیشتر : شرکت مدیریت پیمان

در صورت عدم وجود لیستوفر در نقشه ها چاره چیست؟

به طور کل تهیه جدول لیستوفر در عین سادگی، زمان بر و حتی کسل کننده است و کاربر باید برای هر پوز، تعداد، طول و قطر آرماتور همچنین شکل و خم آرماتور و در نهایت وزن آن را محاسبه نماید و در جداول وارد کند، از این رو ممکن است تهیه این جدول به راحتی نادیده گرفته شود. در صورت عدم وجود جدول لیستوفر در نقشه ها، باید حتما آن را توسط دفتر فنی تهیه کرد. یکی از مهم ترین وظایف دفاتر فنی در پروژه های عمرانی، تهیه جداول لیستوفر است.

حتی اگر نقشه ساختمان دارای لیستوفر بود باز هم هنگام استفاده از لیستوفر موجود در نقشه ها باید دقت و حساسیت بالایی به خرج داد، زیرا نمی توان به صورت قطعی به لیستوفرهای نقشه اعتماد کرد. بر همین اساس، لازم است که در هنگام خرید آرماتور، لیستوفر توسط دفتر فنی کنترل و در صورت نیاز اصلاح شود.

لیستوفر میلگرد یا آرماتور چیست و چه کاربردی دارد؟

نحوه تهیه و استفاده از لیستوفر آرماتور چگونه است؟

در تهیه و استفاده از لیستوفر میلگرد باید به سه نکته توجه کرد. 1. موارد فنی 2.آنالیز پرت 3.اولویت اجرایی

با توجه به موارد فوق باید تصمیم‌ گیری کرد که در چه زمانی کدام بخش از لیستوفر در اختیار آرماتوربند قرار گیرد. اگر به نکات گفته شده توجه نشود و به یکباره لیستوفر در اختیار آرماتوربند و پیمانکار ساختمان قرار گیرد، به شدت احتمال پرت شدن آرماتورها افزایش می‌ یابد و در نتیجه اتلاف هزینه و وقت خواهیم داشت.

تهیه لیستوفر کامل سازه باید با توجه به نقشه و موارد فنی نظیر طول خم، همپوشانی، کاور، سایز و نوع میلگرد باشد. لازم به ذکر است اولویت‌ بندی تهیه لیستوفر مربوط به سازه‌های مختلف در پروژه، با توجه به برنامه زمان بندی و تعیین شیوه اجرای فعالیت‌های پروژه توسط واحد دفتر فنی انجام می‌شود؛ یعنی تقدم و تاخر فعالیت‌های مربوط به پروژه مشخص می‌کند لیستوفر چه سازه‌ای باید نسبت به بقیه زودتر تهیه شود تا برای تامین، خم، برش آرماتور و در نهایت اجرای آن، اقدامات لازم صورت گیرد.

 

برچسب ها
ارسال دیدگاه


جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد سایت شوید:
ورود / ثبت‌نام
با ورود و یا ثبت نام در سایت شما شرایط و قوانین استفاده از سایت و قوانین حریم خصوصی آن را می‌پذیرید.دیدگاه ها

matina می‌گوید:
  • 1401/12/9 - 09:20

مقاله کاربردی بود ممنون از شما

پاسخ